Kadar smo jezni, rečemo ali storimo kaj, kar kasneje obžalujemo, zato je pomembno, da skušamo preprečiti naval jeze in nepremišljena dejanja, ki nam kasneje pogosto niso v ponos. Jeza je sicer naravna reakcija in pogosto nerazumljeno čustvo, ki bi mu morali namenjati več pozornosti in o katerem bi morali več govoriti, saj ni res, da je le obsojanja in zatiranja vredno.
Z nasveti, ki sledijo, boste lažje obvladovali svojo jezo in preprečili, da bi zaradi impulzivnih reakcij koga prizadeli. Pomembno je, da jeze ne potlačimo, saj lahko zaradi tega psihično in fizično trpimo. Po drugi strani pa izpadi nikamor ne vodijo. Razumevanje naše jeze je lahko dolgotrajen proces, za katerega sta potrebna potrpljenje in poglobljen pogled vase (introspekcija).
Kaj torej storiti, ko nekaj sproži našo jezo? Kako se lahko umirimo, ne da bi potlačili čustva? Tu so trije preprosti koraki, s katerimi si lahko pomagate v trenutku, ko nenadoma postanete blazno jezni.
Vzemite si kratek premor
Na zadevo v danem trenutku odreagiramo najbolj burno, stvari, storjene ali izrečene v afektu, pa pogosto obžalujemo. Takrat so namreč čustva najintenzivnejša (in morda koreninijo drugje, ne v tistem, kar vas je razjezilo) in je občutke najtežje nadzorovati. To najlažje storite tako, da se za kratek čas umaknete, tako da med odzivom in tem, kar je sprožilo jezo, mine nekaj časa. Če vas je kaj razjezilo, se umaknite in globoko dihajte, pri tem pa štejte do deset. Če je mogoče, osebi, s katero ste se sporekli, povejte, da potrebujete minuto. Pojdite na zrak, na kratek sprehod. Storite kaj, kar vas bo pomirilo. To je sicer lažje reči, kot storiti, ampak to, da se osredotočimo nase in na svoja čustva, je pogosto najbolj zdrav način obvladovanja jeze. To vam omogoča, da zbistrite svoje misli in se odzovete bolj premišljeno. Zastavite si cilj, da se ne boste odzvali, dokler si ne vzamete kratkega premora in se malce pomirite.
Predelujte čustva
Predelujte svoje občutke in čustva. Na začetku ni treba, da svoja čustva osmislite in pojasnite, ampak le na grobo opišite, kaj se dogaja z vami oz. kaj čutite. Ne le, da se boste umirili – sposobnost, da opredelite svoje reakcije, vam omogoča, da ste iskreni sami do sebe in se naslednjič drugače, bolje oz. bolj nadzorovano odzovete.
Prepoznajte svoj sprožilce
Ljudje smo si zelo različni in posledično nas iz tira vržejo različne stvari. Nekateri ne prenesejo kritike, drugi povzdignjenega glasu, tretji ignoriranja ali tega, da so spregledani, četrte razburi neljubi dogodek iz preteklosti itd. Če se nas poloti velika jeza ali nas preplavijo močna čustva, je lahko to znak nerazrešene stvari iz preteklosti, ki jo (tudi nezavedno) vlečete s sabo. Včasih ne prepoznamo takoj, da je jeza posledica travm iz preteklosti. Morda ne prepoznamo, da na naš odziv vpliva slaba izkušnja iz otroštva. Ni treba, da takoj "lociramo" izvor, ampak si le priznajmo, da je lahko stopnja naše jeze posledica naše preteklosti. Tisti trenutek si zabeležimo, za kateri sprožilec bi lahko šlo. Je oseba kaj specifičnega rekla, storila, vas "narobe" pogledala? Je bil napačen ton glasu? Ko boste razumeli, kaj je sprožilo vaš bes, boste lažje vedeli, kako oz. s čim si lahko pomagate. Tovrstno razmišljanje nam lahko da namige za določene sprožilce, ki so potlačeni, a vsakič znova in zelo hitro pridejo na plano.
Če je jeza napoti vašemu življenju, je dobro poiskati strokovno pomoč. Tako boste najhitreje ugotovili, zakaj čutite tolikšen bes in kako si lahko v teh trenutkih pomagate.
KOMENTARJI (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV