Že leta 2013 je direktor Googla Eric Schmidt po obisku Severne Koreje dejal, da je tamkajšnjim sogovornikom povedal, da se država ne bo razvila, če ne bo vzpostavljena internetna svoboda. "Medtem ko se svet vse bolj povezuje, bo njihova odločitev, da ostanejo virtualno izolirani, močno vplivala na njihov fizični svet, na gospodarsko rast in še težje bodo zmanjšali gospodarski zaostanek," je dejal v Pekingu, kjer se je ustavil na poti domov iz Severne Koreje. Sogovornike v Pjongjangu je tako pozval, naj državo odprejo za internet. A to se zaenkrat še ni zgodilo.
Internetno povezavo, kakršno uporabljajo, v Severni Koreji imenujejo 'kwangmyong' in pomeni 'svetla zvezda'. Za javnost je sicer uporaba brezplačna, vendar pa to storitev uporablja vsega nekaj tisoč oseb (uradno je le 1.024 registriranih uporabnikov) od približno 25 milijonov prebivalcev. Dostopajo lahko do intraneta, kjer je največ 5.500 različnih strani. Seveda ne takšnih, kot smo jih vajeni mi. Vsebine so strogo filtrirane in preverjene s strani predstavnikov oblasti.
Številni prebivalci Severne Koreje pravzaprav sploh ne vedo, da internet obstaja, za to, da ima nekdo lahko osebni računalnik, pa potrebuje odobritev vlade. Evidenco vseh osebnih računalnikov vodi tamkajšnja policija.
Za en osebni računalnik naj bi bilo treba pri njih odšteti približno tri mesečne plače. Imajo le dva ponudnika storitev elektronske pošte: silibank in chesin.com, tujci pa lahko storitve uporabljajo preko 3G mobilnega omrežja, ki ga ponuja Koryolink. Kar se uporabe mobilnega interneta preko pametnih naprav tiče, imajo odklenjene notranje klice, medtem ko so klici iz tujine ali v tujino zaklenjeni.
KOMENTARJI (48)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV