Moskisvet.com
Evri

Tehnologija

Sodeluj in podarimo ti 100.000 evrov!

Nataša Jurca
24. 10. 2012 08.26
16

Še danes sodelujte v naši nagradni igri in morda boste prav vi srečni izžrebanec, ki bo na svoj račun prejel 100.000 evrov. Vse, kar morate narediti, je, da izpolnite spodnji obrazec. Berite dalje!

Pravkar ste nasedli tipičnemu primeru nigerijske prevare! Milijonski loterijski zadetki, neverjetne poslovne ponudbe, obvestila o tem, da ste zadeli izjemno nagrado v nagradni igri, v kateri sploh niste sodelovali, so sicer slišati mamljivi, žal pa te ponudbe ne pomenijo bogastva in sreče, temveč ogromno razočaranje in minus na bančnem računu.

Bi prepoznali nigerijsko prevaro?

V spodnjem zabavnem videu si oglejte, kako je videti vaš 'najsrečnejši dan'!

Pri nigerijski prevari je scenarijev ogromno. Potencialna žrtev prevare v svoj e-poštni nabiralnik prejme mamljivo ponudbo za zaslužek, obvestilo o zadetku na loteriji, o odkritih skritih računih na bankah, morda celo obvestilo, da je dedič ogromnega premoženja ali pa prejme odlično poslovno ponudbo, s katero lahko zasluži ogromne vsote denarja.

A vendar je vse skupaj le prevara! Goljuf s takšno privlačno ponudbo namreč najprej vzpostavi stik z žrtvijo, ji nato sporoči, da mora za potrebe najrazličnejših postopkov poravnati neko minimalno vsoto in posredovati osebne podatke, kot so ime, priimek, naslov in številka transakcijskega računa, v naslednjem koraku pa žrtev izve, da je bil za potrebe transakcije odprt nov račun, na katerega mora nakazati sredstva. Kmalu zatem žrtev prejme poziv, da nakaže denar za povračilo nastalih stroškov (plačilo carine, odvetniških stroškov, najrazličnejših davkov ...), kot opozarjajo na www.varninainternetu.si, pa z nakazovanjem denarja v resnici polni žep goljufu!

Poglejmo si primer ...

Eden tipičnih primerov poskusa nigerijske prevare je spodnja 'poslovna ponudba'. Prejemnik je v svoj e-poštni nabiralnik prejel elektronsko sporočilo z zelo mamljivo ponudbo, ki naj bi ga poslal bančni uslužbenec.

Kot pravi uslužbenec, je odkril skrite račune preminulega milijonarja. Sedaj pa prejemnika sporočila prosi za pomoč pri prenosu 24,5 milijona evrov (20 milijonov funtov) in mu za sodelovanje ponuja kar 40 % denarja. Če prejmete takšno sporočilo in stopite v kontakt z 'gospodom Davidom', vam bo ta v naslednjem koraku sporočil, da je odprl nov račun na vaše ime, kamor bo nakazal denar. Še prej pa boste morali vi poravnati stroške odprtja računa. Nato vam bo pisal, da morate plačati še davek na transakcijo, nujno pa boste morali plačati še odvetnika, ki bo pripravil pogodbo, davek itd. In kako se bo zgodba končala? Od obljubljenega denarja se lahko že zdaj poslovite, prav tako pa tudi od vsega denarja, ki ste ga doslej nakazali.

Ženska z denarjem
Ženska z denarjem FOTO: iStockphoto

Takšne poslovne ponudbe pa niso edina oblika nigerijske prevare. Pogost primer predstavljajo tudi obvestila, da smo zadeli veliko denarno nagrado v neki nagradni igri, v kateri sploh nismo sodelovali. Da bi bilo obvestilo čim bolj verodostojno, pa prevaranti za izvedbo prevare pogosto izkoriščajo imena in logotipe svetovno znanih podjetjih (Google, Microsoft, Apple ...). V videovodiču si poglejte, kako prepoznati, da je sporočilo o prejeti nagradi lažno!

Iznajdljivost goljufov pa se tukaj še ne konča. Kot poročajo na www.varninainternetu.si, so v Sloveniji namreč zelo popularne tudi 'odlične ponudbe za kredit'. Na tem mestu opozarjajo vse spletne uporabnike, naj bodo zelo pozorni, če nekdo zahteva plačilo določenih stroškov preko sistema Western Union, saj gre za plačilni mehanizem, ki ga največkrat izkoriščajo spletni goljufi. Več o tovrstnih prevarah si lahko preberete TUKAJ!

Na kaj morate torej nujno paziti?

Denar ne pada z neba, zato naj vam znak za alarm VEDNO predstavljajo vsakršne ponudbe, da ste ali boste prejeli neverjetno količino denarja. Na Varninainternetu.si opozarjajo, da bodite pozorni tudi na "polomljeno" slovenščino, saj so sporočila včasih zasilno prevedena v slovenščino s pomočjo strojnih prevajalcev, kot je na primer Google Translate, posledično pa je jezik v takšnih sporočilih zelo okoren, težko razumljiv in poln slovničnih napak.

Na tej povezavi si preberite še, kako se lahko zaščitite pred krajo spletne identitete in kako pred spletnimi goljufi zaščititi vaše osebne podatke in denar! www.varninainternetu.si

Najbolj resen znak za preplah pa je, če nekdo od vas zahteva plačilo preko sistema Western Union! Čeprav je sistem, ki je namenjen hitremu prenosu denarja med fizičnimi osebami, popolnoma legalen, ne omogoča sledenja prejemniku nakazila. In prav zato predstavlja tako priljubljeno orodje spletnih goljufov.

Če niste prepričani v verodostojnost elektronskega sporočila, ki ste ga prejeli, se lahko vedno obrnete po pomoč ali nasvet na info@varninainternetu.si. Prevaro lahko prijavite preko posebnega spletnega obrazca , kjer vam strokovnjaki nudijo brezplačno pomoč, sicer pa vam je še več napotkov o varnosti na spletu na voljo v priročniku Hitri vodnik - ABC varnosti na spletu.

Pa ne pozabite: "Ne nasedajte pravljicam. Če se nekaj sliši preveč lepo, da bi bilo res, potem najbrž ni!"

 

Svoje mnenje pa lahko izrazite tudi na naši Facebook strani!

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

SORODNI ČLANKI

  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10

KOMENTARJI (16)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
ISSN 2630-1679 © 2024, Moskisvet.com, Vse pravice pridržane Verzija: 660