Moskisvet.com
zeleno tiskanje

Tehnologija

Slovenski 3D tiskalnik, ki tiska travo

STA/N.J.
17. 02. 2014 08.34
6

Študentke mariborske pedagoške fakultete so na mednarodnem sejmu tridimenzionalnega tiskanja v New Yorku vzbudile veliko zanimanja s svojim projektom Tiskaj zeleno, ki združuje umetnost, tehnologijo in naravo. Nastopile so s tiskalnikom, ki proizvaja pravo naravno travo, in prejele povabila na prihodnje predstavitve po svetu.

"Hoteli smo povezati naravo, tehnologijo in umetnost. Začeli smo z grafiti iz maha in prešli na mešanico zemlje in semen. Osnova projekta je stroj CNC, ki je oblikovan, da stiska mešanico prsti vode in semen," je povedala voditeljica projekta Maja Petek in napovedala, da razmišljajo o izdelavi novih manjših strojev, ki jih je lažje prenašati.

"Spoznale smo se na faksu in razmišljale o projektu, ki bi povezal naravo, tehnologijo in umetnost. Porodila se nam je ideja, da bi natiskale svoj vrt in nastal je ta projekt," je povedala Tina Zidanšek, ki je prišla v New York skupaj z Majo Petek, kuratorko Nino Jezo in tehnologom Simonom Tržanom. Stroj na podlago natisne mešanico v različnih podobah, oblikah in formatih, ki čez nekaj dni pozeleni.

V projektu sicer sodelujeta še Urška Skaza in Danica Rženičnik, ki ju skupaj z mentorjem, profesorjem Dušanom Zidarjem v New Yorku ni bilo. "Tiskalnik je podoben drugim, razlika pa je v glavi, ki omogoča, da jo napolnimo z zemljo in semeni, da se lahko tiska," je povedal Tržan, ki je projektu dodal tehnično in računalniško strokovnost in dodal, da je njihova skupina na sejmu nekaj posebnega, ker tiska naravne stvari.

"Projekt je še zelo mlad in raziskujemo naprej. Radi bi se povezali z drugimi strokovnjaki, na primer iz kmetijstva in podjetji. Razmišljamo tudi o recikliranju in drugih zadevah," je povedala Jeza, ki je skupino izstrelila v svet. "V Mariboru sem organizirala mednarodni festival računalniške umetnosti, ki bo letos praznoval 20 let. Profesor Zidar me je seznanil s skupino Tiskaj zeleno in dobili smo povabilo na udeležbo v New Yorku," je povedala Jeza.

Kot je dejala, so jih zdaj povabili na podobne sejme v London, Pariz, Moskvo, Singapur, delovanje stroja za tiskanje trave pa so snemali številni tuji in ameriški mediji. "Poleti so nas povabili v pariški Louvre, da tiskamo vrt, zanimanje pa je tudi od Nizozemcev, Japoncev in Vietnamcev. Vendar pa bomo morali najti sponzorje. Z nekaj slovenskimi podjetji, kot sta Mercator in Semenarna Ljubljana, že sodelujemo, vendar jih bomo potrebovali več," je povedala Jeza.

Skupina se je odločila, da bo skušala stroj, ki je prvi prototip, v New Yorku prodati, da se izogne stroškom prevoza nazaj v Slovenijo. Tudi sicer je bilo veliko težav z birokracijo. "V ZDA se zemlja in semena ne smejo uvažati. Znašli smo se tako, da smo šli v Centralni park in nakopali zemljo, kupili semena in začeli delati. Newyorška zemlja za naš projekt ni tako kakovostna kot slovenska, ki ima več ilovice, zato smo jo morali dodati," je povedala Jeza.

Zamisel o sejmih 3D se je porodila Kerry Hogarth in leta 2012 je bil prvi organiziran v Londonu. Leto kasneje še v Parizu, letos pa je dobil globalno naravo. Po New Yorku bodo podobni sejmi tudi v Dubaju, Berlinu in drugje. Od 12. do 15. februarja se je v newyorškem Metropolitanskem paviljonu predstavilo 58 razstavljavcev iz različnih držav, ki so v treh nadstropjih (umetnost, moda, stroka) predstavili svoje dejavnosti.

Obiskovalci so lahko videli modne kreacije, ki so jih ustvarili tiskalniki 3D in so bile letos predstavljene tudi na newyorškem tednu mode. Posebno razstavno nadstropje so dobili tudi umetniki. Na ogled so bile obleke, čevlji, kipi filmskih junakov, glasbeni instrumenti, umetnine, za 20 dolarjev pa si je lahko dal vsakdo narediti tudi model lastnega miniaturnega kipa.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10

KOMENTARJI (6)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
ISSN 2630-1679 © 2024, Moskisvet.com, Vse pravice pridržane Verzija: 660