Moskisvet.com
VEČ V ODDAJI EPILOG

Tehnologija

Slovenci imamo ideje!

STA
21. 05. 2015 08.16
1

Samonapihljivi sup z električnim motorjem SipaBoards, za katerim stoji slovenska ekipa, je na Kickstarterju navdušil ljubitelje veslanja na deski. Ob koncu kampanje so namreč prvotno načrtovanih 150.000 dolarjev presegli za več kot polovico. Zbrali so okrog 340.0000 dolarjev oz. skoraj 300.000 evrov.

SipaBoards se tako po višini zbranih sredstev uvršča med najbolj uspešne slovenske projekte na vodilni spletni strani za množično financiranje na svetu Kickstarter. Ekipa ob tem že intenzivno nadaljuje projekt, njihova glavna skrb je trenutno izpolnitev obljub prvim podpornikom ter zagon proizvodnje, s katero bodo začeli že danes. V ekipi so nad rezultatom sicer navdušeni, saj so si zastavili najvišji cilj slovenskih projektov na Kickstarterju do sedaj, a kljub temu jih dosežek ne preseneča. "Upali smo, da nas bodo kupci odkrili in vse kaže na to, da so nas. Zelo smo bili veseli odzivov podpornikov, ki so prepoznali kakovosten izdelek in to, da smo zaupanja vredna ekipa".

"Edina težava so bili potencialni kupci, ki so želeli sup takoj, predvideno pa jih bomo dostavili avgusta ali septembra," je ob zaključku kampanje povedal ustanovitelj SipaBoards Sebastjan Sitar ter dodal, da kljub zaključku kampanje na Kickstarterju dela ni zmanjkalo.

Podporniki supa so na Kickstarterju oddali kar dobrih 250 prednaročil za SipaBoards, največ iz Združenih držav Amerike. Zamudnikom pa bodo v ekipi omogočili tudi ugodno prednaročilo supa v njihovi spletni trgovini, so dodali.

V času kampanje so v Avstriji, Italiji, Združenih državah Amerike ter v Sloveniji potekale predstavitve prototipa, odzivi ljudi so bili odlični, pojasnjujejo v ekipi. Avstralski tekmovalec in inštruktor supanja Tony Ruault je o SipaBoards povedal, da "začetnikom bistveno olajša napor, saj se lahko takoj posvetijo tehniki veslanja in uživanju, namesto da bi se mučili in tako hitro izgubili veselje do čudovitega športa na vodi".

"Zanimanje so pokazali domači in tuji vlagatelji, vendar se resno o tem še nismo pogovarjali," pravijo v ekipi SipaBoards. "Izzivov ne bo zmanjkalo, a kakršni koli bodo, imamo dovolj strokovnega znanja in zagona, da jim bomo kos," so še dodali.

Z inovacijo so želeli v ekipi SipBoards veslanje na deski, ki postaja vse bolj priljubljen vodni šport, narediti dostopnejše, zato so ga oblikovali na način, da je primeren tudi za začetnike in otroke. Sup se s pomočjo električne baterije napihne sam, potisni motor SipaDrive pa pomaga ohranjati smer in ravnotežje, kar bo okrepilo varnost tega vodnega športa.

Pred SipaBoards sta po višini zbranih sredstev med slovenskimi Kickstarter projekti višje na lestvici projekt električnega kolesa Flykly, ki je leta 2013 nabral dobrih 700.000 dolarjev, ter dizajnerska skodelica za kavo v obliki kozjega roga Goat Mug, ki je na Kickstarterju doslej zbrala okoli 460.000 ameriških dolarjev.

Slovenski Ondu na Kickstarterju v manj kot dveh dneh do 90 odstotkov sredstev

Slovenska podjetniška ekipa Ondu je z lesenimi kamerami pinhole pred dvema letoma navdušila podpornike na Kickstarterju. Namenili so ji 10-krat več od zastavljene vsote. Tokrat se na Kickstarterju predstavlja z drugo generacijo priljubljenih lesenih kamer in v slabih dveh dneh je zbrala že več kot 90 odstotkov zastavljenih sredstev.

Ustanovitelj in idejni vodja ekipe Ondu Elvis Halilović iz Velenja je že leta 2013 uspešno zaključil prvo kampanjo na spletnem portalu za množično financiranje Kickstarter, ko je namesto zastavljenih 10.000 dolarjev (8980 evrov) zbral kar 109.391 dolarjev. Takrat mu je zastavljeni cilj uspelo doseči v manj kot 48 urah in tudi tokrat se bo očitno pisala podobna zgodovina. Sodeč po spletni aplikaciji Kicktraq, ki spremlja trende financiranja projektov na Kickstarterju, naj bi Ondu za lesene kamere pinhole MK II ob koncu kampanje 25. junija namesto zastavljenih 20.000 zbral preko 200.000 dolarjev.

Izboljšana kamera

V odmevni prvi kampanji so prejeli veliko komentarjev in nasvetov, na podlagi katerih so izboljšali določene elemente lesenih kamer. Kamera Ondu Pinhole MK II naj bi bila bolj vzdržljiva, zaradi dodelanega magnetnega sistema pa pričakujejo tudi manj težav z osvetlitvijo. Vse izboljšave naj bi izboljšale proces fotografiranja. Na željo lastnikov prve generacije kamer pa so dodali tudi ročno izdelane torbice, ki kamero dodatno zaščitijo, so napredke obrazložili na predstavitveni strani kampanje.

Ne pričakujejo zamud

Glede na prve izkušnje so tokrat bolj pripravljeni in ne pričakujejo zamud. Delavnica je že vzpostavljena in pri izdelavi kamer Haliloviću pomagajo še družina ter Žiga Miklavc, ki so sodelovali že pri prvi generaciji. Razpošiljanje kamer podpornikom je tako načrtovano v novembru, so še zapisali.

Kamera pinhole ali tudi t.i. camera obscura je najbolj preprosta oblika fotoaparatov, ki ne vsebuje leče. Po slovensko se ji lahko reče tudi luknjičarka, saj fotografija nastane tako, da se osvetli svetlobno občutljiv material - bodisi fotografski film bodisi papir - skozi majhno luknjico. Zaradi tako majhne luknjice, skozi katero preseva svetloba, je potreben daljši čas osvetlitve, kar je vidno v običajno rahlo zamegljenih fotografijah.


 

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10

KOMENTARJI (1)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
ISSN 2630-1679 © 2024, Moskisvet.com, Vse pravice pridržane Verzija: 660