Moskisvet.com
Spletne zmenkarije - 1

Tehnologija

Poznate vse pasti?!

Moškisvet.com
13. 10. 2014 08.13
0

’Blagodejni’ učinki spletne prodaje so iz dneva v dan bolj cenjeni, saj se vse več uporabnikov odloča za takšno obliko nakupovanja. Tako si prihranimo pot, ničkolikokrat pa so izdelki, ki jih kupujemo v spletnih trgovinah, tudi veliko cenejši. Zato ne preseneča, da je nakupovanje iz naslonjača zelo priljubljeno, a pozor, kajti spletna trgovina je lahko lažna in hitro se zgodi, da se ujamemo v past.

Spletne zmenkarije - 1
Spletne zmenkarije - 1 FOTO: Facebook

Nič novega ni, da se vse več podjetij seli na svetovni splet. Trgovci in podjetja so ’zavohali’ svojo spletno priložnost, saj je spletno poslovanje veliko bolj učinkovito in prinaša nižje stroške. A vendar previdnost pri spletnem nakupovanju ne bo odveč.

Toda pozor, saj se nemalokrat izkaže, da je posameznik nakupoval v lažni spletni trgovini, torej spletni trgovini, za katero ne stoji nobeno registrirano podjetje, temveč goljufi. Z nakupovanjem v takšnih trgovinah, ki so zgolj spletna stran z lepimi slikami, naročenega blaga ne boste nikoli prejeli, denar pa boste kljub temu zapravili.

Tako boste varni!

Pri spletnem nakupovanju je osnovno pravilo izogibanje neverjetno ugodnim ponudbam. Sumljive so vse ponudbe, ki izstopajo po predstavitvi, ceni ali drugih lastnostih. Sicer pa bo vaš nakup vedno varen, če se boste držali osnovnih pravil varnega nakupovanja. Eno od teh je, da se morate vedno izogibati ponudbam, ki se zdijo predobre, da bi bile resnične. Ko kupujete preko spleta, vedno preverite kontaktne podatke spletne trgovine in ali prodajalec uporablja brezplačni poštni predal (gmail.com, hotmail.com, blumail.org, yahoo.com, live.com), kar je eden od znakov za alarm.

Najbolj običajen način plačevanja na spletu je z uporabo kreditne kartice. Vsi spletni nakupovalci to redno počnemo in strah, da bi po enem samem nakupu naenkrat vsi hekerji imeli številko vaše kreditne kartice, je vseeno malo pretiran. Če nakupujemo na uveljavljenih spletnih mestih (npr. amazon.co.uk, mimovrste.com), potem ni razloga za dvom. Pred vnosom številke kreditne kartice se vedno prepričajmo, da se nahajamo na varni povezavi (takrat na začetku spletnega naslova vidimo https namesto http) in preverimo, če v brskalniku najdemo sliko ključavnice, ki kaže na šifriran prenos podatkov. Če teh znakov ni, se raje ustavimo. Ko vam neznanec ponudi kot način plačila nakazilo preko sistema Western Union ali MoneyGram, je to velik rdeč znak STOP! Ta sistem je namenjen hitremu prenosu denarja fizičnim osebam, sledenje nakazilu pa ni možno in je prav zato priljubljeno orodje spletnih goljufov.

Priporočamo vam, da preverite ocene, kritike, izkušnje in mnenja drugih uporabnikov spletne trgovine.

Goljufi prežijo tudi na male oglase

Za spletne goljufe so zelo privlačni tudi spletni oglasniki, saj je vzpostavitev kontakta z morebitno žrtvijo zelo enostavna. Goljuf objavi privlačen mali oglas, nato pa s ponarejenim sporočilom logistične službe prepriča kupca, da je njegov izdelek že na poti. Podatki nacionalnega odzivnega centra SI-CERT kažejo, da so najboljše vabe pametni telefoni in tablice. Obravnavali pa so tudi več prijav zaradi goljufa, ki je prek oglasnika »prodal« nekaj profesionalnih koles, vrednih več tisoč evrov. Že sam objavljen oglas pogosto vsebuje informacije, ki kažejo, da gre za poskus goljufije. 3 ključni znaki za previdnost so: polomljena »google translate« slovenščina, zelo nizka cena (tudi npr. 2 kosa za ceno enega) in oglas, oddan iz tujine.

Previdnost zahtevajo predvsem prodajalci iz Nigerije in Kameruna. Če izdelek kupujete na daljavo (torej ni možen ogled), se s prodajalcem poskušajte dogovoriti za plačilo po povzetju, torej da plačate, ko vam poštar že prinese paket. Plačilo preko Paypal sistema je tudi precej varno, saj lahko v nekaterih primerih kupec v primeru zlorabe zahteva vračilo kupnine (predhodno se seznanite s pogoji).

Prevaram so izpostavljeni tudi prodajalci, saj se goljufi odzovejo na njihov objavljen mali oglas in jih z lažnimi potrdili o bančnem nakazilu prepričajo, da izdelek oddajo na pošto. Tipična prevarantska zgodba poteka takole. Zelo hitro po oddaji oglasa se na vas obrne kupec iz tujine, tipično iz Velike Britanije, ki kupuje za sina, ki je šel študirat v Nigerijo (ali na počitnice, na prostovoljno delo itd, izgovor je veliko). Pripravljen je celo plačati večjo vsoto, kot vi zahtevate. Gre za tipičen poskus goljufije, začetno navdušenje, kako dobro in hitro smo zadevo prodali, se kaj hitro poleže, ko ugotovimo, da smo paket poslali, denarja pa ni od nikoder.

Brezplačne predstave se bodo odvijale v vseh večjih mestih po Sloveniji in s svojim satiričnim humorjem zabavale ter hkrati opominjale k previdnosti na spletu.

Prevarantski tour gostuje (vsakič ob 16.15):
10.10. – Kranj
11.10. – Ljubljana
15.10. – Maribor
17.10. – Celje
24.10. – Izola
28.10. – Maribor in
30.10. v Ljubljani.
'Ne bodi osel na spletu'

Opozarjanju na nevarnosti, ki na posameznika prežijo na spletu, je posvečen mesec oktober oziroma mesec kibervarnosti. To je vseevropska kampanja, katere cilj je spodbuditi ozaveščenost o računalniški varnosti med državljani, Slovenija pa v akciji sodeluje s programom Varni na internetu Glavni namen akcije je pretvoriti kurativo v preventivo, žrtve prevar v lovce na prevare in posledično ustvariti skupnost, ki bo prevare prijavila takoj, ko jih zazna.

Da bo tematika spletnih prevar na zabaven in poučen način predstavljena slovenski javnosti bo poskrbela priljubljena slovenska gledališka skupina Ana Monro. Z uličnimi nastopi bodo ilustrirali spletne prevare v offline svetu in s tem poudarili razliko med previdnostjo v pravem življenju in pogosto preveč zaupljivemu on-line vedenju.

Na portalu www.varninainternetu.si so dostopne vse informacije, kako se zaščititi pred spletnimi nevarnostmi, poudarek je na goljufijah, ki lahko povzročijo resno finančno škodo. Vzpostavljena je tudi prijavna točka, prek katere lahko uporabniki sporočijo težave. Pomoč strokovnjakov centra SI-CERT je za vse, tako domače uporabnike kot podjetja, brezplačna.

Znanje o spletnih prevarah pa lahko spletni uporabniki preverimo tudi v kvizu “Lovec na spletne prevare”, ki nam izda vse trike spletnih goljufov in ob koncu podeli celo certifikat.

Žensk az računalnikom ob bazenu
Žensk az računalnikom ob bazenu FOTO: Profimedia
UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10
ISSN 2630-1679 © 2024, Moskisvet.com, Vse pravice pridržane Verzija: 660