Raziskovalci z Univerze Rice in podjetja Lockheed Martin so razvili posebno metodo pridobivanja moči litij ionskim baterijam. Trenutno se v potrošniških baterijah kot anoda uporablja grafit, ki pa za razliko od silikona zadržuje do desetkrat manj pozitivno nabitih litijevih ionov. Raziskovalki Sibani Lisa Biswal in Madhuri Thakur sta ustvarjali poseben porozni silikonski film z lastnostmi vpijajoče se gobe. Odkrili sta, da lahko zdrobljeni film silikona (prah) ustvari tudi do 50 krat večjo vpojno površino kot silikon. V praksi to pomeni, da bi lahko standardna baterija z zgradbo grafita namesto 350mAh/g, s silikonom vsebovala kar 1000 mAh/g električne energije. Teoretski izračuni so pokazali, da je to zgolj ena tretjina razpoložljive moči.
Raziskovalec Mark Isaacson je ob odkritju dejal: "Zelo smo navdušeni nad prebojem pri raziskavi in se že veselimo novih odkritij." Ekipa sedaj sodeluje pri izgradnji novega silikonskega katodnega materiala, ki bo v sodelovanju z omenjenim filmom omogočal neverjetne možnosti shranjevanja energije na majhnem prostoru. Po ocenah mnogih bo ta preboj pripomogel k totalnemu razvoju baterijske tehnologije, ki so ključnega pomena v proizvodnji električno gnanih avtomobilov, mobilnih telefonov in ostalih baterijskih napravah (tablice, GPS navigacije ipd.).
Svoje mnenje pa lahko izrazite tudi na naši Facebook strani!
KOMENTARJI (7)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV