Moskisvet.com
Light L16 fotoaparat

Tehnologija

Luknja na luknji – je to fotoaparat prihodnosti?

Ma.K.
17. 11. 2015 08.23
2

Kako spravite 16 objektivov v en sam fotoaparat, velik kot nekoliko masivnejši pametni telefon? Glede na predstavitev 'start-up' projekta Light L16 – z lahkoto. Kako je to videti v praksi, pa naj bi se na lastne oči prepričali naslednjo jesen.

 

 

A photo posted by Light (@thelightco) on

Najpomembnejša inovacija tako imenovanega fotoaparata prihodnosti bo ta, da Light L16 ne bo imel enega temveč kar 16 individualnih objektivov, ki bodo vgrajeni v kompaktno ohišje. 15 izmed teh bo razdeljenih v tri skupine. Pet jih bo imelo goriščno razdaljo 35 milimetrov, pet 70 milimetrov in naslednjih pet 150 milimetrov. Temu bo dodana še kamera, ki bo delala črno-bele posnetke z zelo visoko občutljivostjo na svetlobo. Fotoaparat 'neštetih objektivov' bo ob proženju hkrati aktiviral kar 10 od 16 objektivov.

Če boste na primer posneli fotografijo z goriščno razdaljo 35 milimetrov, bo pri tem sodelovalo pet 35-milimetrskih in pet 70-milimetrskih senzorjev. S tem, ko so kamere nekoliko z zamikom nameščene v sprednji del L16, lahko naprava iz prvih petih slik na milimeter natančno izračuna, kako daleč je katera točka na fotografiji oddaljena od kamere. Pet 70-milimetrskih senzorjev bo nato posnelo dejansko fotografijo. Štirje od teh bodo zajeli vsak po četrtino motiva, peti pa središče fotografije. Iz 10 fotografij plus črno-belega posnetka bo L16 nato ustvaril enotno sliko, ki bo lahko imela ločljivost do 52 megapikslov.

Bomo znali vsi delati popolne fotografije?

Razvijalci svoj postopek imenujejo 'computational photography', torej fotografija, ki je posneta s pomočjo računalniških algoritmov. Zmogljiv procesor v L16 za vsako barvno točko izračuna optimalno barvno vrednost, s tem pa naj bi uporabnik dobil popolno fotografijo. Uporabnik bo imel vpogled v vsako sliko, ki jo bo zajel posamezni objektiv, prav tako bo z vsako izmed njih lahko tudi razpolagal, v kolikor mu končni (skupni) posnetek ne bo všeč. Naknadno bo mogoče spreminjati točke ostrenja, globinske ostrine in osvetlitve. To bo omogočalo, da boste z L16 lahko posneli zelo dobre HDR fotografije, ne da bi za to potrebovali drage dodatne objektive. No, vsaj v teoriji.

Na trenutni točki razvoja namreč deluje samo še splošna metoda, s katero Light L16 posname fotografije. S prvimi prototipi aparata sicer že lahko ustvarite z barvami bogate super ostre fotografije, a končni izdelek naj bi ponudil še veliko več. Manjka še celotna tehnologija s senzorji in čipi za obdelavo slik, zato lahko trenutno fotoaparat nadzorujete samo, če je priključen na osebni računalnik. Tako trenutno še ne moremo kredibilno oceniti, kako dobra bo dejansko kvaliteta posnetih fotografij na koncu.

Pozneje naj bi Light L16 poganjal android, vgrajen WLAN modul pa naj bi zagotavljal, da bi se fotoaparat zlahka povezal s svetovnim spletom. Prav tako naj bi L16 jeseni leta 2016, ko naj bi se znašel na trgovskih policah, dobil tudi zaslon na dotik, ki naj bi poenostavil delovanje ter omogočil prve korake obdelovanja fotografije kar na aparatu – takoj, ko je ta posneta. Light L16 naj bi imel na voljo 128 gigabajtov spomina. Naprava, katere ohišje je nekoliko večje, kot so aktualni pametni telefoni, naj bi bila na koncu odporna na vodo in prah, tako da naj bi v svoji končni različici prenesla tudi precej neugodne razmere. Kaj pa cena? 1.699 dolarjev oziroma približno 1.585 evrov. To resda ni malo, a vsekakor manj, kot bi odšteli za 16 različnih objektivov.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10

KOMENTARJI (2)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
ISSN 2630-1679 © 2024, Moskisvet.com, Vse pravice pridržane Verzija: 660