Moskisvet.com
Računalnik

Tehnologija

Pazite, ko kupujete nov računalnik

J.P.
04. 10. 2012 13.26
29

Odločitev pade. Potrebujete nov računalnik. V spodnjih vrsticah si lahko preberete nekaj osnovnih nasvetov, ki vam bodo olajšali odločitev nakupa novega računalnika.

Glede na to, da je danes na trgu mnogo različnih proizvajalcev računalniške opreme, se lahko preprosta stvar (nakup) spremeni v pravo vojno kompliciranih odločitev.

Kaj vse morate vedeti pri nakupu računalnika in na kaj morate biti še posebej pozorni, preverite v spodnjem prispevku, ki so ga pripravili kolegi iz oddaje Svet na Kanalu A!
Prva stvar, ki si jo morate razčistiti je namembnost vašega računalnika. Ob dejstvu, da ga boste potrebovali na različnih krajih, je najboljša alternativa prenosni računalnik (laptop), ki združuje zaslon in strojno opremo v privlačni celoti, ki je enostavna za prenos. Različica, ki je ljudem najbolj poznana je osebni namizni računalnik (PC - Personal Computer). Sestavljajo ga zaslon, 'škatla' s stojno opremo in vhodne oz. izhodne enote (tipkovnica, zvočniki). Na trgu so že nekaj časa prisotni tudi tablični računalniki, ki pa( vsaj zaenkrat) še ne morejo v celoti nadomestiti osebnih računalnikov.

Največkrat se ljudje za nakup novega računalnika odločajo na podlagi finančnih sredstev, uporabnosti računalnika in računalniških komponent. Slednje imajo velik vpliv, ki določajo tudi kakšne zmogljivosti bo računalnik ponudil.  

Ste odvisni od računalniških iger-1
Ste odvisni od računalniških iger-1 FOTO: iStockphoto

V osnovi ločimo tri vrste računalnikov:

1. Osnovni hišni računalniki - predvsem za internetno uporabo
2. Zmogljivi hišni računalniki - multimedijska uporaba
3. Visokozmogljivi hišni računalniki – namenjen igricam in poslovnim, strežniškim nalogam

Grobo rečeno te tri vrste nimajo specifičnih mejnikov, ki bi jih ločili med seboj. Spoznamo jih najlažje po razlikah v ceni, komponentah in ohišju.

Pomembno vlogo pri celotni zgodbi odigrajo komponente računalnika.

Procesor je eden izmed najpomembnejših delov računalnika. Danes poznamo procesorje z več jedri (od dva do šest jedrov), ki delujejo pri različnih frekvencah. Hitrejši kot je procesor, boljše deluje računalnik in s tem je na žalost cena višja. Pomembna lastnost, ki jo je potrebno opaziti je tudi velikost predpomnilnika. Tu prav tako velja, več je boljše oz. hitrejše. Poleg visokih zmogljivosti pa je potrebno paziti tudi na primerno hlajenje procesorjev. Ti svoje rezultate pokažejo ob ustreznih pogojih, zatorej je potrebno ob močnejših procesorjih računati tudi na močnejše hladilnike oz. večja ohišja računalnikov.

Grafične kartice skrbijo, da vam na zaslonu vizualno predstavijo sliko. Poznamo kartice, ki so del matične plošče (integrirane) in samostojne ločene kartice, ki nudijo boljše zmogljivosti. Te uporabljajo predvsem ljubitelji računalniških igric in oblikovalci video in slikovnih vsebin. Za domačo uporabo zadostujejo integrirane grafične kartice, ki so za razliko od ločenih tudi bistveno ugodnejše.

Delovni pomnilnik (RAM) nam omogoča zapis in branje podatkov, največkrat pa ga slišimo pod imenom spomin. Večji kot je spomin oz. pomnilnik, več aplikacij lahko poganjamo in boljše zahtevnejše igrice igramo. Zanimivo, da pri 32-bitnih Windows 7 operacijski sistem zazna zgolj 3GB spomina. Tako že dalj časa na trgu srečujemo 64-bitne Windows 7, ki prepoznajo večjo količino (cca. 16GB) in omogočajo večje zmogljivosti računalnika.

Operacijski sistem je programska oprema, ki je nujna za delovanje računalnika in deluje kot vmesnik med uporabnikom in strojno opremo. Na trgu poleg Microsoftovih oken poznamo tudi druge operacijske sisteme. Tu je še Applov OS X, ter različne Linux verzije. Ti se med seboj razlikujejo in ponujajo drugačno uporabniško izkušnjo. Jasno je, da ti sistemi za delovanje potrebujejo različne zmogljive komponente. Predvsem OS X je poznan, da za delovanje potrebuje manjše zmogljivosti in lahko konkurira zmogljivejšim bratom z drugim operacijskim sistemom.

Dell XPS One 27 - 1
Dell XPS One 27 - 1 FOTO: Arhiv proizvajalca

Pri nakupu računalnika je torej treba paziti na različne dejavnike. Nenazadnje so pomembni tudi plačilni pogoji in različne akcije in popusti, ki bodo vaš nakup naredili bolj ekonomičen, zmogljivejši računalnik pa bolj dostopen.

Pri vsem tem pa je pomembno tudi, da pred vsakršnim nakupom dobro 'prečešemo' trg in se na podlagi pogovorov s strokovnjaki (prijatelji, prodajalci, znanci) odločimo za nakup  računalnika, ki bo najbolje zadovoljil naše potrebe.

 

Svoje mnenje pa lahko izrazite tudi na naši Facebook strani!
 

KOMENTARJI (29)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
ISSN 2630-1679 © 2024, Moskisvet.com, Vse pravice pridržane Verzija: 549