Moskisvet.com
image (28)

Kriminalne zgodbe

Kibernetski kriminalci napadajo Android

STA
01. 03. 2012 13.47
0

Kibernetski kriminalci se vse bolj osredotočajo tudi na uporabnike pametnih mobilnih telefonov. Zato se povečuje število škodljive programske opreme, ki omogoča krajo podatkov na pametnih mobilnikih, pri čemer so zlasti na udaru mobilniki z Googlovim operacijskim sistemom Android, opozarjajo analitiki.

Raziskava, ki jo je med neodvisnimi strokovnjaki izvedel ponudnik varnostnih rešitev Trend Micro, je namreč pokazala, da med štirimi najbolj razširjenimi operacijskimi sistemi za mobilnike najslabše kotira Android, najboljše pa Blackberry, za katerim stoji kanadski proizvajalec Research In Motion.
Analitiki so na drugo mesto uvrstili Applov Ios, sledi Microsoftov Windows Phone, je po poročanju francoske tiskovne agencije AFP razvidno iz raziskave, ki jo je Trend Micro predstavil v okviru te dni potekajočega svetovnega kongresa mobilne telefonije v Barceloni.

Koncept Androida je sicer osvojil srca tistih, ki jim ni všeč prevelika zaprtost Applovega sistema Ios za njegove mobilnike, vendar pa ta odprtost hkrati postaja šibka točka Androida, so analitiki opozorili v okviru svetovnega kongresa mobilne telefonije, ki te dni poteka v Barceloni.
Zaradi te odprtosti lahko namreč kdorkoli razvije in da v obtok aplikacijo za mobilnike s sistemom Android, je pojasnil strokovnjak v ponudniku varnostnih rešitev Trend Micro Cesare Garlati. Apple pa po drugi strani aplikacijo pred uvrstitvijo v spletno trgovino Appstore preveri.
"Androidov varnostni model v osnovi pravi, da je odgovornost končnega uporabnika, da presodi, ali je aplikacija varna. Mislim, da se s tem preveč pričakuje od uporabnika," meni Garlati. Obenem poudarja, da noben operacijski sistem ni imun na morebitne težave, saj so pametni mobilniki zaradi svoje vse večje razširjenosti postali zanimiva tarča kibernetskih kriminalcev.
Po podatkih tehnološkega podjetja Juniper Networks se je v letu 2011 zabeležilo rekordno število napadov zlonamerne programske opreme za mobilnike. V letu 2010 so zabeležili le 11.138 primerov, lani pa že 28.472, pri čemer jih je 46,7 odstotka odpadlo na mobilnike z Androidom. V podatkih sicer niso zajeti primeri napadov na Applove mobilnike.
Analitiki opozarjajo, da nekateri kibernetski kriminalci skrivajo svojo zlonamerno programsko opremo v sicer legitimne aplikacije,da na ta način preslepijo ne dovolj previdne uporabnike, ki si potem tako aplikacijo namestijo na mobilnik. Ko dobijo dostop do podatkov na telefonu, lahko pride do kraje identitete ali skritega pošiljanja sporočil SMS na plačljive številke.
Na problematiko selitve kibernetskih napadov tudi na pametne mobilnike bodo danes na konferenci RSA v San Franciscu opozorili tudi strokovnjaki s področja kibernetske varnosti iz mladega podjetja CrowdStrike.
Kot so pojasnili za AFP, lahko hekerji uporabniku pametnega mobilnika pošljejo SMS z besedilom, kot da gre za opozorilo operaterja, da se bo uporabniku ukinilo naročniško razmerje, če ne klikne na vključeno povezavo, na kateri da bo lahko rešil nastali zaplet. Klik na to povezavo pa sproži namestitev škodljive programske opreme, ki hekerju omogoči oddaljen nadzor nad mobilnikom. To potem omogoča nadziranje in snemanje vseh klicev, dostop do vseh sporočil SMS ali denimo vklop mikrofona medtem, ko imetnik sedi na zaupni seji.
V podjetju CrowdStrike sicer razvijajo orodja, ki naj bi omogočalo odkrivanje avtorja napada, njegovih dejanj in namenov po vdoru v sistem. Menijo namreč, da se proti škodljivi programski opremi ne moreš boriti, ne da bi čim bolje spoznal sovražnika. Največje grožnje po njihovih navedbah prihajajo z območja Rusije in Kitajske.

Svoje mnenje pa lahko izrazite tudi na naši Facebook strani!

 

KOMENTARJI (0)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
ISSN 2630-1679 © 2024, Moskisvet.com, Vse pravice pridržane Verzija: 607