Tehnologija televizijskih zaslonov se je v zadnjih 10 letih tako močno razvila, da je danes na trgu prava poplava številnih različic. Danes je zato nakup TV zaslona še bolj zahteven kot nekoč, saj se za prevlado na trgu poleg plazme in LCD TV sprejemnikov sedaj potegujejo tudi LCD LED televizorji.
Največje spremembe se pojavijo pri načinu prikazovanja slike. Plazma TV sprejemniki uporabljajo matrico plazemskih celic, ki se aktivirajo ob sprejemu elektrike in TV signala. LCD (Liquid Crystal Display) uporabljajo za prikaz slike tekoče kristale, ki so stisnjeni med dvema steklenima ploščama. Podoben pristop imajo tudi LED zasloni, ki pa namesto tekočih kristalov uporabljajo svetleče diode. Njihova največja razlika se kaže v osvetlitvi ozadja, kjer LCD-ji uporabljajo fluorescenčni efekt, medtem ko za LED zaslone skrbijo diode. Ti ozadje osvetljujejo z uporabo belih diod in treh različnih posameznih diod (rdeča, zelena, modra barva), ki lahko pričarajo izjemne kontraste in popolno črnino.
Kvaliteta slike
Za vse tiste, ki jih razumevanje zgornjih vrstic ne zanima, je najpomembnejša kvaliteta prikazane slike. Ker vsak zazna sliko drugače, je najenostavnejša izbira, da si pred nakupom ogledate vse omenjene različice. Za določitev 'najboljše' slike velja več kriterijev. Tako so najpomembnejši kontrast, barvitost, gibanje slike in vidni kot.
Pred časom je najboljše kontraste prikazovala plazma, vendar se je LED tehnologija tako izboljšala, da ji lahko enostavno konkurira. Največja pomanjkljivost LCD televizorjev je bil slab prikaz črne barve (blokiranje svetlobe kristalov ni postreglo s pravo črnino), kar pa je rešila LED tehnologija. Barve pri LED zaslonih so bolj živahne in svetle, kot pri plazmi in LCD televizorjih in ponujajo odlično izbiro za prave filmske navdušence. Ko pogledamo vidni kot sprejemnikov se zgodba obrne. Tu je zopet v prednosti plazma, ki lahko ponuja široke vidne kote, ki dovoljujejo zaznavanje slike tudi iz strani. Za razliko imata konkurenta ožje vidne kote, kar se še posebej pozna pri sprejemnikih z LED tehnologijo. Podobno se stvari obnesejo pri gibanju slike, kjer je pomemben podatek osveževanja zaslona, saj je ta pri plazmi zelo intenziven in prijeten do gledalca. Se pa pri višjih hitrostih, kjer se intenzivnost hitro spreminjajočih položajev meša z barvitostjo in ostrino občutno bolje odrežeta LCD in LED tehnologiji. Tako ljubitelji igric že dalj časa prisegajo na omenjena konkurenta, saj ponujata občutno višjo frekvenco osveževanja.
Cena, življenjska doba in poraba
Med dražjimi izdelki je vsekakor LED tehnologija, ki je na trgu najmanj časa in bo svojo višjo ceno upravičila v daljši življenjski dobi. Plazma televizijski sprejemniki so veliko bolj privlačni izdelki, saj so mnogo bolj dostopni. Imajo pa en velik minus, saj se njihova življenjska doba lahko občutno skrajša saj lahko pride do tako imenovane zažgane slike. Ta se pojavi, ko dalj časa gledamo določen program in lahko pusti sledi zažgane sence na zaslonu. Pa tudi poraba energije je pri plazmah občutno višja, saj se pri prikazu slike ustvarja veliko toplote. In kje se nahaja LCD? No potratno gledano je v samem vrhu ekonomičnosti (tudi pred LED sprejemniki) in je tudi občutno cenejši od sorodnega brata. V prid mu govori tudi daljša življenjska doba, ki pa lahko s časom pokaže določene pomanjkljivosti. Najbolj pogosti so mrtvi piksli ali kristali, ki se jih ne da več popraviti, ko prenehajo delovati. Vsekakor pa ta problem ni tako resen kot jih imajo plazma TV sprejemniki.
Plazma:
+ cena
+ vidni kot
+ občutek naravne (nevtralne) slike
- življenjska doba (zažgani piksli)
- poraba električne energije
LCD:
+ daljša življenjska doba
+ poraba električne energije
+ cena (v primerjavi z LED)
+ odlični za uporabo z računalnikom, tablico, igralno konzolo
- slabša kvaliteta slike
- prihodnost LCD sprejemnikov gre v smer LED tehnologije
LED LCD:
+ izredna barvitost slike
+ ostrina in svetlost
+ življenjska doba (ohranjevanje kontrastov)
+ odlični za uporabo z računalnikom, tablico, igralno konzolo
+ oblika (tanjši zasloni kot pri konkurentih)
- cena
- za nekatere preveč barvita slika (zna biti moteče pri dolgotrajnem gledanju)
Kaj torej izbrati?
Vsekakor je odločitev težka. Najboljši odgovor bi bil mešanica vseh treh, saj imajo vsi določene prednosti in slabosti. Za tiste s plitvim žepom bo vsekakor bolj priporočljiva plazma, za ljubitelje igric in barvitosti pa vsekakor LED sprejemniki. LCD zasloni so nekakšen kompromis med obema, ki za relativno nizko ceno ponujajo ogromno. Je pa res, da je prihodnost LCD-jev vsekakor povezana z LED tehnologijo, ki bo slej kot prej postajala dostopnejša.
Svoje mnenje pa lahko izrazite tudi na naši Facebook strani!
KOMENTARJI (41)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV