Starim kasetam, ki so jih s prodajnih polic počasi odrivali CD-ji in MP3-ji, je v vsakdanjem svetu že skoraj odklenkalo, magnetni trakovi pa so v uporabi bolj ali manj le še v računalniškem svetu. A morda se utegnejo kasete vrniti tudi v vsakdanji svet!
Zahvaljujoč iznajdbi japonskih inženirjev pri Sonyju, ki so razvili novo tehnologijo magnetnih trakov. Ta omogoča kar 74-krat večjo gostoto zapisa kot do sedaj poznane in uporabljene metode za shranjevanje digitalnih podatkov, kar je ekvivalent 3700 Blu-rayjem, še piše DailyMail.
Sonyjev magnetni trak je bil zaenkrat oblikovan posebej za organizacije, ki potrebujejo tehnologije za shranjevanje večjih količin podatkov. Za izdelavo so uporabili posebne materiale, argonove ione, ki vtisnjeni v polimerni sloj tvorijo ekstremno drobne magnetne kristale. Plast teh kristalov je debela zgolj 7 nm (nanometrov), kar omogoča gostoto zapisa do 148 GB na kvadratni palec oziroma 74-krat več kot običajna kaseta. To pomeni tudi petkrat več kot kaseta s kapaciteto 35 TB, ki so jo leta 2010 razvili pri FujiFilm v sodelovanju z IBM.
Magnetni trak sicer še ni našel prostora na prodajnih policah, a pri Sonyju obljubljajo, da bodo novodobne 'kasete' dostopne v čim krajšem možnem času. Prvič bodo magnetne trakove predstavili na sejmu Intermag v Dresdenu, a vprašanje je, po kakšni ceni bodo na razpolago. Znano je le, da bodo sprva namenjeni rabi v večjih podatkovnih centrih, kjer razpolagajo s superračunalniki, ki lahko procesirajo velike količine podatkov. Ali bodo kdaj zaživele tudi dobre stare kasete, pa bomo še videli. Pustimo se presenetiti.
KOMENTARJI (4)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV