Moskisvet.com
V Sloveniji je vožnja z motornimi sanmi v naravnem okolju povsem prepovedana.

Davidovi ekstremi

3 sekunde od 0 do 100 km/h: motorne sani za najbolj drzne

David Stropnik
29. 01. 2021 06.00
1

Pozabite na superšportne avtomobile in motocikle. Ko gre za pospeške in agresivno zabavo, imajo primat motorne sani. To so vozila, ki se gibljejo s pospeškom, ekvivalentnim zemeljski težnosti (v dirkalnih izvedbah dosežejo 160 km/h v manj kot štirih sekundah), in jih je mogoče voziti postrani ali posredi, po eni ali dveh smučkah ali celo le po gosenici, stoje, sede, leže, nagnjen v ovinek ali stisnjen za majhno vetrno zaščito, v globokem pršiču ali v visokem skoku.

Spomini na »naj« Dakarje: prečenje Sahare na najtežji način (Dakar 2004)
Preberi še
Spomini na »naj« Dakarje: prečenje Sahare na najtežji način (Dakar 2004)

Trimetrski paket moči, ki čepi na zajetni gosenici z agresivno masko in visoko nasajenim krmilom, je zaradi lomljenih linij plastike že na prvi pogled videti agresiven in hiter, celo ko stoji. Med vožnjo pa ... Vožnja je podobna tisti z vodnim skuterjem, ki združuje glisiranje s surovo močjo. Tudi sani je v zavoju zaradi dveh sprednjih smuči seveda treba nagniti in tudi zavoja ni mogoče izpeljati tako ostro kot na »kopnem«. Podobno kot »jetskiji« na valovih se tudi sani odlično znajdejo v zraku in impresionirajo s pospeškom

Takšne sani do sto kilometrov na uro potrebujejo le tri sekunde, ustavijo pa se pri hitrosti, ki jih večina na snegu ne bo nikoli upala doseči.
Takšne sani do sto kilometrov na uro potrebujejo le tri sekunde, ustavijo pa se pri hitrosti, ki jih večina na snegu ne bo nikoli upala doseči. FOTO: David Stropnik
Spomini na "naj" Dakarje: Dakarska odisejada v Libiji 2003
Preberi še
Spomini na "naj" Dakarje: Dakarska odisejada v Libiji 2003

Brezstopenjski samodejni menjalnik spusti moč z vajeti šele, ko se nabere za nekaj hlevov »konjičev«. Takšne sani do sto kilometrov na uro potrebujejo le tri sekunde, ustavijo pa se pri hitrosti, ki jih večina na snegu ne bo nikoli upala doseči. 120 kilovatov moči (ki se jih ne sramujejo niti najzmogljivejši motocikli) namreč poganja le 200-kilogramski paket moči na poldrugi meter dolgi gosenici z oprijemom, kot ga ne more dati nobena guma.

Tale Ski-Doojev Freeride ponuja sapo jemajoče razmerje med zmogljivostjo in maso.
Tale Ski-Doojev Freeride ponuja sapo jemajoče razmerje med zmogljivostjo in maso. FOTO: David Stropnik
Bukovec, skrit adrenalin med sprehajalnimi stezicami
Preberi še
Bukovec, skrit adrenalin med sprehajalnimi stezicami

Motorne sani lahko seveda dojemamo le kot zimsko prevozno sredstvo, a če govorimo o ekstremih, potem je ena bolj adrenalinskih možnosti prav Ski-Doojev model Freeride, ki se ponaša celo s prvim serijskim dvovaljnim dvotaktnim turbinsko podprtim pogonskim sklopom. Ta zagotavlja sapo jemajoče razmerje med zmogljivostjo in maso. In ker moč brez kontrole ne pomeni veliko, temu seveda sledi tudi dirkaško preizkušena geometrija, predvsem pa vzmetenje. Kot smo rekli že na začetku članka – s temi sankami in s 154-centimetrsko gosenico je mogoče vse. 

V Sloveniji je vožnja z motornimi sanmi v naravnem okolju povsem prepovedana.
V Sloveniji je vožnja z motornimi sanmi v naravnem okolju povsem prepovedana. FOTO: David Stropnik
Kržišče – smučarska miniatura za vse razmere in okuse
Preberi še
Kržišče – smučarska miniatura za vse razmere in okuse

... Ne pa vsepovsod. V Sloveniji je vožnja z motornimi sanmi precej omejena – v naravnem okolju je povsem prepovedana. Čeprav v nasprotju z motornimi kolesi in avtomobili ne uničujemo podlage, pa s hrupom plašimo živali. V Avstriji je vožnja z motornimi sanmi prav zato dovoljena na nekaterih smučiščih, ki že sama po sebi povzročajo hrup, a pri nas tu stvari še niso povsem dorečene. Dovoljena je vožnja po gozdnih cestah, zaprtih za promet, in na posebnih poligonih ali stezah za motokros. Ker motorne sani nimajo registracije, jih na zasneženih odprtih cestah seveda ne smemo uporabljati. Drugačna zgodba so Skandinavija, Severna Amerika in Balkan ...

Tihožitje.
Tihožitje. FOTO: David Stropnik
Spomini na Dakar 2018: Južna Amerika na najtežji način
Preberi še
Spomini na Dakar 2018: Južna Amerika na najtežji način

KOMENTARJI (1)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
ISSN 2630-1679 © 2024, Moskisvet.com, Vse pravice pridržane Verzija: 376