Moskisvet.com
Panorama nasršenih vrhov.

Davidovi ekstremi

Rajski svet nad dolomitskimi prelazi

David Stropnik
18. 09. 2020 06.00
0

Dolomitske ceste, ki veljajo za sinonim vozniškega užitka, so le "nekaj" ovinkov čez našo zahodno mejo, zato se jih izplača lotiti, pa čeprav le na enodnevnem izletu.

Dolomitske ceste so speljane skozi spektakularno naravo, ki na vsakem prelazu jemlje dih in odpira nova obzorja.
Dolomitske ceste so speljane skozi spektakularno naravo, ki na vsakem prelazu jemlje dih in odpira nova obzorja. FOTO: David Stropnik
Clio 1.6T: vstopnica v svet resnega dirkanja
Preberi še
Clio 1.6T: vstopnica v svet resnega dirkanja

Kljub fascinantni konfiguraciji cest, širini, kakovosti asfalta, razgibanosti pa je treba priznati, da k njihovemu užitkarskemu značaju in vozniški poželjivosti veliko pripomore tudi lokacija. Speljane so namreč skozi spektakularno naravo, ki na vsakem prelazu jemlje dih in odpira nova obzorja. Navkljub vse več hitrostnim omejitvam, radarskemu nadzoru hitrosti in tudi gneči v avgustu dolomitske ceste še vedno ostajajo nekaj najboljšega, kar je mogoče izkusiti na motociklu. In prav to gremo poiskat ...

Zeleno-beli adrenalin Jonskega morja
Preberi še
Zeleno-beli adrenalin Jonskega morja

Če iz Tolmezza nadaljujemo čez Aurisino, se bomo ovinkov prenajedli že na sella Ciampigotto, še preden se bodo v Auronzo di cadore začeli zares. Le dobrih sto kilometrov od naše zahodne meje se ob reki Ansie nato začne vzpon, ki vrhunec dočaka kilometer in pol višje pri rifugio Auronzo. Najprej je jezero Misurina – čarobna površina vode, v kateri se ogledujejo skalne formacije in hoteli iz nekega drugega časa. A najlepše še čaka – ena najbolj impresivnih – tako zaradi razgleda kot konfiguracije – cest v Dolomitih. Asfaltna kača ima slabost le v tem, da je kratka – dolga le 8 km in peklensko draga – vožnja po njej stane 30 evrov, kar je skoraj evro na 4 kilometre. A je vredno ...

Dolomitske ceste so nekaj najboljšega, kar je mogoče izkusiti na motociklu.
Dolomitske ceste so nekaj najboljšega, kar je mogoče izkusiti na motociklu. FOTO: David Stropnik
Obiskali smo motoristični raj v Krških Alpah
Preberi še
Obiskali smo motoristični raj v Krških Alpah

Ovinki vseh mogočih konfiguracij in strmina do 18 % so le delček tega kar ponuja pokrajina, skozi katero se peljemo. S 1756 metrov se dvignemo 2333 metrov visoko, kjer se cesta konča na velikanskem parkirišču pod kočo Auronzo. A tukaj se v resnici najbolje šele začne. Od konca ceste se odpira lahkotna, le dobro uro dolga krožna turca z le 150 metri višinske razlike. Od rifugio Auronzo čez forzella col di Mezzo pod severnimi stenami Treh Cin (Tre Zime di Lavaredo) in nazaj čez forcella Lavaredo mimo rifugio Lavaredo. Čarobna jezerca, v katerih se ogledujejo severne stene, dajejo celotni panorami nasršenih vrhov v okolici še dodatni čar. Tura pa je vsaj v prvem delu običajno samotna.

Panorama nasršenih vrhov.
Panorama nasršenih vrhov. FOTO: David Stropnik
Električno širjenje obzorij – z BMC trailfoxom
Preberi še
Električno širjenje obzorij – z BMC trailfoxom

Adrenalin? Na večjih jezerih v vznožju Dolomitov je mogoče jadrati v precej divjih razmerah, nekatere reke omogočajo vrhunske spuste s kajaki, a če se dvignemo nad prelaze, nas čakajo seveda skalne poslastice. Sprehod od Treh Cin na rifugio Locatelli bo sproščal bolj oksitocin in dopamin, a če se do te koče podamo po plezalni zavarovani poti preko monte Paterna, je to druga zgodba. Povsem druga dimenzija pa, če se lotimo katere od Treh Cin, pa četudi po običajnem pristopu in ne prek severnih sten, kjer so Dibona, Preuss, Dulfer in Comici pisali zgodovino s premikanjem alpinističnih meja možnega v tedaj najvišji peti in šesti težavnostni stopnji.

Dolomiti ponujajo tudi številne skalne poslastice.
Dolomiti ponujajo tudi številne skalne poslastice. FOTO: David Stropnik
Ducati Streetfighter V4 – adrenalinski lepotec na steroidih
Preberi še
Ducati Streetfighter V4 – adrenalinski lepotec na steroidih

In če se vrnemo na ceste: večina se teh cest loti s potovalnimi ali cestnoterenskimi motocikli, toda vsi ti seveda nekaj zamujajo. Visoko težišče in masa teh motocikov, z načeloma tudi prijaznim pogonskim agregatom, namreč ne omogoča polnega doživetja zavitih dolomitskih cest. Sam sem se jih lotil z agilnim strojem, ki ima relativno majhno maso, predvsem pa majhno medosno razdaljo in veliko motorno zmogljivost brez nepotrebne navlake v obliki nepotrebnega udobja. 107 kilovatov moči in približno toliko njutonmetrov navora je dovolj tudi za adrenalinske pretrese. Honda CB 1000 R se zdi, da je le velik pogonski agregat, na katerega so pritrjena kolesa. Blizu 150 rezgetajočih konjičev med stegni zagotavlja, da je vsak ovinek doživetje, izklopljiva elektronska pomoč pa pomaga, da stresa, če nočemo, ni preveč. In ja, lep je – tako da spada v pravljično okolje. Za občudovanje okolice pa se je seveda najbolje ustaviti in jo doživeti peš. 

Siva pot, vodi me ...
Siva pot, vodi me ... FOTO: David Stropnik
Passo Stelvio – vozniška odisejada onkraj Dolomitov
Preberi še
Passo Stelvio – vozniška odisejada onkraj Dolomitov

KOMENTARJI (0)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
ISSN 2630-1679 © 2024, Moskisvet.com, Vse pravice pridržane Verzija: 549