Moskisvet.com
Darko Peljhan

Davidovi ekstremi

Darko Peljhan, nesporni kralj med slovenskimi reli vozniki

David Stropnik
23. 04. 2021 06.00
0

Te dni najboljši relivozniki sveta dirkajo najbližje Sloveniji – skoraj prav po meji s Hrvaško, ki organizira dirko svetovnega prvenstva WRC. Na njej se z najboljšimi na svetu skuša v razredu WRC2 kosati tudi nekaj Slovencev, vključno z Darkom Peljhanom. Idrijski relivoznik je šestkratni državni prvak, zmagovalec tridesetih relijev za slovensko prvenstvo in udeleženec treh relijev najvišjega svetovnega nivoja. Ob tem velja za prvega, ki mu je uspelo končati reli za svetovno prvenstvo, in po več kot tridesetih letih dirkanja sedaj spet dirka na WRC-ju.

Smučanje izpod Triglava
Preberi še
Smučanje izpod Triglava

Darko Peljhan je dirkaško vozniško kariero začel leta 1991 in do letos nabral dobrih 230 relijev, od katerih jih je dobil kar 30. Pred tem je bil na nekaj dirkah sovoznik, po prvem vozniškem nastopu pa se proslavil kot najboljši slovenski dirkač. Bil je državni prvak v letih 1993, 1994, 1995, 2004, 2009 in 2015.

Darko Peljhan je dirkaško vozniško kariero začel leta 1991 in do letos nabral dobrih 230 relijev.
Darko Peljhan je dirkaško vozniško kariero začel leta 1991 in do letos nabral dobrih 230 relijev. FOTO: osebni arhiv
Čarobni smučarski svet onkraj Vogla
Preberi še
Čarobni smučarski svet onkraj Vogla

Večina ga povezuje z salonom in servisom volkswagnov v Idriji in s temu primerno izbiro dirkalnika, ki ga je praktično proslavil – golfa G60. Najprej je dirkal z doma pripravljeno različico skupine N, nato pa s tovarniškim modelom G60 rally, vrednim četrt milijona tedanjih nemških mark.

Peljhan je najprej dirkal z doma pripravljeno različico skupine N, nato pa s tovarniškim modelom G60 rally.
Peljhan je najprej dirkal z doma pripravljeno različico skupine N, nato pa s tovarniškim modelom G60 rally. FOTO: osebni arhiv

Ker obožuje makadam in drsenje, zadnja leta poleg slovenskega prvenstva, na katerem dirka s prototipnim VW polom na mitsubishijevi osnovi, dirka tudi v italijanskem prvenstvu –  na makadamskih relijih z mitsubishijem lancerjem. Dirkanje po neasfaltni podlagi je namreč v Sloveniji prepovedano.

Smučarski skriti biseri Krvavca
Preberi še
Smučarski skriti biseri Krvavca
Dirkanje po neasfaltni podlagi je v Sloveniji prepovedano.
Dirkanje po neasfaltni podlagi je v Sloveniji prepovedano. FOTO: osebni arhiv

Nimamo pa niti približno tako visokega nivoja dirkanja, kot so ga letos dosegli Hrvati z organizacijo relija, ki šteje za svetovno prvenstvo. Slovenski dirkači se sicer ne bodo kosali neposredno z največjimi asi, saj vozijo v razredu WRC2 z dirkalniki skupine R5 (kar je praktično največ, kar je za netovarniške dirkače mogoče), a ker večino hitrostnih preizkušenj poznajo, bo to za vsakogar dobra priložnost.

Marko Jager, mojster skrajne vožnje
Preberi še
Marko Jager, mojster skrajne vožnje

Peljhanov legendarni sovoznik je bil kar deset let Miran Kacin, sicer pa so se k njemu na vroč sovozniški sedež vsedli tudi Igor Kacin, Franc Gregorič, Matic Kogej, Jaka Cevc in še nekaj brhkih deklet: Anja Somun, Andreja Verbič, Anja Verbič, Tina Lazar. Na dirki svetovnega prvenstva na Hrvaškem mu zapiske bere Matej Čar.

Smučarski skriti biseri Krvavca
Preberi še
Smučarski skriti biseri Krvavca
Nakupuj preko spleta

KOMENTARJI (0)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
ISSN 2630-1679 © 2024, Moskisvet.com, Vse pravice pridržane Verzija: 376