Moskisvet.com
Gorsko-hitrostna trasa Tolmin

Davidovi ekstremi

Strast gorskih hitrostnih dirk

David Stropnik
21. 05. 2021 11.00
0

Za nekatere je najbolj avtentično dirkanje na dirkališču, z veliko hitrostjo in neposredno proti tekmecem, za druge je prava stvar nepredvidljivost relija, ki se odvija na običajnih cestah brez izletnih con in na trasi, ki ni naučena na pamet.

A na nek način je najpristnejše dirkanje na gorski hitrostni dirki, ko je voznik sam proti cesti in štoparici, brez sovoznika, ki bi pomagal z zapiski, in brez neposrednih tekmecev, ki ne omogočajo vedno izbire idealne linije, a tudi brez varnosti izletnih con. Mi smo takšno dirkanje in predvsem traso nove slovenske gorske dirke preizkusili nad Tolminom.

Snežna miniatura v osrčju Kamniško-Savinjskih Alp
Preberi še
Snežna miniatura v osrčju Kamniško-Savinjskih Alp

Trasa GHD je načeloma dolga le nekaj kilometrov, ovinke pa znamo na pamet, zato prostora za napake ni in se jih tudi ne da popraviti. Na takšnih dirkah običajno nastopajo tako dirkalniki s krožnih hitrostnih dirk (z dirkališč) kot tudi z relija, pa tudi prototipi, narejeni posebej za ta tip dirkanja. Sam sem se trase med Volčami in sedlom Solarij lotil za volanom Leminega porscheja 718 cayman GT4 clubsport.

Skozi ovinke smo krotili porscheja 718 cayman GT4 clubsport.
Skozi ovinke smo krotili porscheja 718 cayman GT4 clubsport. FOTO: David Stropnik
Pomlad, najboljši del zime
Preberi še
Pomlad, najboljši del zime

V Sloveniji je najbolj znana gorska hitrostna dirka Ilirska Bistrica, znani pa so tudi Gorjanci in Lučine, ki letos s Tolminom tvorijo serijo štirih dirk državnega prvenstva. Slednja se v dolžini petih kilometrov vzpne skoraj pol višinskega kilometra.

V Sloveniji je najbolj znana gorska hitrostna dirka Ilirska Bistrica.
V Sloveniji je najbolj znana gorska hitrostna dirka Ilirska Bistrica. FOTO: David Stropnik
Darko Peljhan, nesporni kralj med slovenskimi reli vozniki
Preberi še
Darko Peljhan, nesporni kralj med slovenskimi reli vozniki

Najbolj znana, najbolj skrajna in tudi ena najstarejših gorskih dirk (poteka od leta 1916) pa je tista na štiritisočak Pikes Peak v Koloradu. Pri 20 kilometrih dolžine ima namreč kar 156 ovinkov, cesta pa se dvigne skoraj poldrugi kilometer do cilja 4300 metrov visoko. Tako je dirkanje tukaj videti skozi oči devetkratnega svetovnega prvaka v reliju, Sebastiena Loeba, ki je leta 2013 postavil tedanji absolutni rekord:

Marko Jager, mojster skrajne vožnje
Preberi še
Marko Jager, mojster skrajne vožnje

Vozil je peugeot 208 T16, a le s približno obliko dvestoosmice. dodelane z deli dirkalnega modela 908 in popolnoma prototipno zasnovo s sredinsko postavljenim 3,2-litrskim motorjem twin-turbo V6, ki ima moč kar 875 konjičev (645kW) pri le 875 kilogramih. Takšno razmerje moči in mase omogoča pospešek z mirovanja do stotice v manj kot dveh sekundah in rekord proge – 8 minut in 13 sekund. Prvi, ki se je spustil pod osem minut, pa je električni volkswagen I.D.R., ki mu je to uspelo pred tremi leti. 

KOMENTARJI (0)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
ISSN 2630-1679 © 2024, Moskisvet.com, Vse pravice pridržane Verzija: 342