Moskisvet.com
Tehnološki poklici

Tehnologija

Kako deluje umetna inteligenca?

Oskar Mastnak Sokolov
17. 02. 2024 05.00
0

Umetna inteligenca je eden trenutno najpopularnejših pojmov. Vsesplošna prisotnost pojma pa ne pomeni, da vsi razumemo osnovni princip, po katerem deluje. Članki v popularnih medijih pogosto vključujejo dokaj kompleksne pojme, npr. strojno učenje in nevronske mreže, ki pa nam brez poznavanja osnovnih mehanizmov povedo bolj malo. V tem članku želimo AI oziroma UI predstaviti na preprost način, ki bo ponudil boljši vpogled v to tehnološko enigmo.

Kaj točno je umetna inteligenca?

Predstavljajte si, da otroka učite, kako prepoznati mačko. Pokažete mu več slik mačk in vsakič poveste, da je to mačka. Počasi se otrok nauči prepoznavati mačke v različnih oblikah – torej ne bo vedel le, da je specifična slika, ki ste mu jo pokazali, mačka, ampak bo znal prepoznati tudi, ali je mačka na sliki, ki jo prvič vidi. Umetna inteligenca deluje na podoben način. Gre za tehnologijo, ki se uči na podlagi primerov in izkušenj, tako kot človeška bitja, a se to dogaja v veliko večjih razsežnostih in z veliko večjo hitrostjo. 

Proces učenja umetne inteligence

  1. 1. Tako kot se otrok, se tudi umetna inteligenca uči na podlagi podatkov. Več kot ima UI podatkov, bolje se lahko nauči. Ti podatki so lahko kar koli; slike, besedilo, številke. 
  2.  
  3. 2. Prepoznavanje vzorcev je naslednji, najpomembnejši korak. Na podlagi algoritmov, torej setov pravil in kalkulacij, bo umetna inteligenca poiskala vzorce v podatkih. Pri prepoznavi mačk bo na primer prepoznala, da imajo brke in našpičena ušesa. 
  4.  
  5. 3. Vsakič, ko je UI izpostavljen novim podatkom, bo rahlo spremenil svoje algoritme, s čimer se bo počasi izboljšala njegova sposobnost napovedovanja in pravilnega prepoznavanja vzorcev. Ta proces se imenuje strojno učenje. 

Načelo največje verjetnosti

Za razliko od kalkulatorja, ki da vedno točne odgovore, se UI zanaša na verjetnosti. Glede na podatke, ki jih je videl pred tem, naredi najboljšo, najverjetnejšo napoved. Če je umetna inteligenca na primer videla nekaj tisoč slik različnih mačk, potem pa ji pokažemo novo sliko mačke, bo lahko rekla, da je 90-odstotno prepričana, da je na sliki mačka. Probablistična narava umetne inteligence torej pomeni, da ni nikoli 100-odstotno prepričana v svoje odgovore – podobno kot ljudje. 

Algoritem
Algoritem FOTO: Shutterstock

Zakaj se UI pogosto moti?

Umetna inteligenca pretežno temelji na podatkih, na podlagi katerih je bila trenirana. Če so podatki omejeni ali pristranski, je razumevanje in delanje odločitev umetne inteligence lahko pomanjkljivo. Če na primer otroku – ali umetni inteligenci – kažemo le mačke črne barve, precej verjetno ne bo razumel, da je bela mačka prav tako mačka. 

V svoji osnovi je torej UI orodje, ki v vhodnih podatkih najde vzorce in na njihovi podlagi najde najbolj verjetne odgovore. S tem je neverjetno močno orodje, ki pa ni popolno. Samo če razumemo osnove, lahko sklepamo tako o zmožnostih kot o omejitvah te vzhajajoče tehnologije. 

Moškisvet.com e-novice

Si že prijavljen na vse naše e-novice?
Nakupuj preko spleta

KOMENTARJI (0)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
ISSN 2630-1679 © 2024, Moskisvet.com, Vse pravice pridržane Verzija: 382