Že leta 2018 je TikTok postal pravi hit. Ko je lastnik izvedel združitev z bolj uveljavljenim musical.ly, so na novo platformo uspešno privabili kup uporabnikov musical.ly-ja, na spletu se je dvignilo precej prahu, kar je privabilo še več novih, večinoma zelo mladih uporabnikov. Leta 2018 je uspelo TikToku zbrati več prenosov kot Youtubu, Facebooku ali Instagramu; neverjetno hitro je uspel dohiteti in celo prehiteti socialne megakorporacije, ki so dotlej veljali za nepremagljive.
musical.ly
Podobno kot musical.ly je tudi TikTok omogočal, da so uporabniki brez večjega truda in talenta ustvarjali kratke, 15 sekund dolge videoposnetke, v katerih so »lipsyncali« ali plesali, kmalu pa je platforma postala veliko več. Ljudje so začeli ustvarjati kratke skeče in meme, ki so zaradi nenavadnosti hitro postali tarča komentatorjev, ki so jih objavljali in jih komentirali na drugih socialnih omrežjih, predvsem na Youtubu. Sveže vsebine, ki jih je poleg plesa in »lipsyncanja« v glavnem predstavljal necenzuriran temni, rasistični, seksistični in ksenofobno obarvan humor, so pritegnile predvsem mlade. Medtem ko so se klasični liberalni mediji in del uveljavljenih spletnih ustvarjalcev nad TikTokom in nenavadnimi vsebinami, ki jih je gostil, pritoževali in jih kritizirali, je nova aplikacija »generacijo Z« povsem prevzela.
Generacija Z in nerazumevanje
Izrazito mlada publika generacije Z, rojene nekje med letoma 1997 in 2005, se je na TikToku odlično znašla, medtem ko so uveljavljeni mediji in številne spletne zvezde v njem videli platformo, preko katere se širi radikalno konservativna ideologija in promovira mizoginija, neenakost in rasizem. Vsebine, ki bi jih vsi ostali uveljavljeni družbeni mediji v strahu pred kršenjem pravil politične korektnosti po hitrem postopku odstranili ali vsaj omejili njihovo dostopnost in s tem popularnost, so na TikToku ostale in doživele enak tretma kot vse ostale. TikTok je postal kraj, kjer so najstniki lahko objavljali najbolj sarkastično, ekstremno in »edgy« vsebino, ki je starejši niti niso zares razumeli. Nerazumevanje so dokazali s številnimi neutemeljenimi kritikami in neposredno interpretacijo vsebine, ki je bila več kot očitno namenjeva »trollanju«; tudi jasno ironične vsebine so liberalnim milenijcem predstavljale grožnjo. Slab stik s trenutno realnostjo mladih so mnogi mediji pokazali tudi na drugih področjih razumevanja mladostne komunikacije in ne le pri kritiki TikToka, npr. ko so brez upoštevanja okoliščin in razumevanja konteksta slavnega mladim naklonjenega Youtuberja Pewdiepieja obtožili rasizma.
Kritika?
Popularnost necenzuriranega družbenega omrežja je postala odgovor na splošno sprejete poglede, ki jih generacija Z posluša že od malih nog; vsi smo enaki, nikogar ne smemo prizadeti, vsak je vreden enako, ti si priviligeran, nekdo drug pa ni, vse mora biti politično korektno, varno, prijazno. Povsem običajen uporniški duh mladih generacijo Z vodi v odpor do instant liberalne dikcije o enakosti; »in« je, da si »edgy«, nespodoben in žaljiv, da se delaš norca iz pravic žensk, holokavsta, suženjstva in tujcev.
Kdo je prizadet?
Vsak s kančkom humorja in z osnovnim pregledom nad situacijo ve, da »tarče posmeha« zaradi petnajstsekundnih posnetkov niso prizadete. Še več, tujci, temnopolti in ženske v sarkastičnem TikTok humorju z veseljem sodelujejo in se delajo norca na svoj račun. Teme, za katere so jim ves čas govorili, kakšen tabu so, to več niso, kar je uporniški mladini neverjetno privlačno. Kdor situacije ne razume, vsebino dojame kot močno žaljivo in neprimerno, kar do neke mere tudi je. A žali le starejše, ki novega načina komunikacije mladih ne razume; milenijci se hkrati težko sprijaznijo, da nenadoma več niso »kul« in da nekdo njihovo splošno sprejeto politiko enakosti zavrača ali je vsaj ne sprejema brez pomislekov.
Rasistične, ksenofobne in mizonistične vsebine ne ciljajo na tujce in ženske; ciljajo na ekstremno liberalni imperativ politične korektnosti in enakosti, ki ga uveljavlja politika krhkosti in varnih prostorov. Mnogi menijo, da politika varnih prostorov in enakosti s stališča generacije Z ljudi spreminja v dolgočasne in nezanimive osebke, pomehkužene ovce, ki stremijo k hedonističnemu užitku in spotoma ponavljajo lekcije liberalnega imperativa. A namesto neposredne, spretno ubesedene kritike se mladci zatekajo v sarkastični nihilizem, uporabljajo obskurnost in ironijo, preko katere kritizirajo svoje okolje. Mnogi v TikToku in drugih, manj znanih platformah, preko katerih se mladi izražajo, vidijo naravni odgovor na širjenje ideologije enakosti, ki z varnimi prostori, spreminjanjem spolnih oblik v uradnih dopisih fakultet in deljenimi toaletnimi prostori že pogosto zadiši po ekstremnem. S politiko enakosti in krhkosti so milenijci dosegli, da so pri uporniških, kritičnih, »edgy« mladostnikih trenutno po dolgem času spet bolj »in« določene bolj konservativne vrednote.
TikTok ostaja
A večina uporabnikov TikToka ni kritičnih, nadobudnih najstnikov; mnogi verjamejo, da je TikTok zgolj odlična platforma za generacijo digitalnih avtistov, ki je ob odraščanju s tehnologijo slabo razvila socialne veščine in se najbolje znajde in sporazumeva na spletu, zaščitenih z dvema plastema sarkazma in ironije. Kakorkoli, jasno je, da je TikTok med mladimi neverjetno popularen. Vedno več podjetij si želi na TikToku biti vsaj prisotnih, tudi v Sloveniji. Če želijo z lastno promocijo doseči mlade, morajo komunicirati na njihovi valovni dolžini. TikTok še lep čas ne bo odšel nikamor. Tudi če se bodo določeni (predvsem tuji) mediji še naprej spravljali nanj. Ali pa morda prav zato.
KOMENTARJI (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV