Ljudje izobrazbo običajno enačimo z znanjem, a formalna izobrazba še ne pomeni uspeha na poslovnem področju. Včasih (in vse pogosteje) so bolj kot papir ključne osebnostne lastnosti, sposobnosti razmišljanja, organizacijske sposobnosti, inteligenca in praktičnost, ki jih zagotovo ne manjka številnim uspešnežem, ki so uspeli priplezati na vrh brez prave izobrazbe in so živ dokaz, da se lahko do uspeha prebijemo tudi po drugi poti.
Bogataši, ki niso dokončati fakultete:
Bill Gates
Soustanovitelj tehnološkega velikana Micosofta že več desetletij velja za enega najbogatejših ljudi na svetu. Gates se je vpisal na Harvard, ki pa ga nikoli ni končal, potem ko je po dveh letih študija raje ubral poslovno pot s prijateljem Paulom Allenom – ta tudi sodi med falirance – s katerim je že pri dvajsetih ustanovil Microsoft. Danes velja za najbolj slavnega faliranca s Harvarda, ki pa mu je leta 2007 podelil častni doktorat.
Mark Zuckerberg
Soustanoviltej in izvršni direktor družbenega omrežja Facebooka je tako kot Gates hodil na Harvard, a je študij že prvo leto opustil – to odločitev naj bi sprejel po vsega petminutnem razmisleku – ko je v Facebooku prepoznal velik potencial in se preselil v Kalifornijo, da bi se posvečal nadaljnjemu razvoju omrežja. Univerza mu je leta 2017 podelila častni doktorat. Pred podelitvijo se je na to temo pošalil kar z Gatesom. "Saj vedo, da nisva zares diplomirala, kajne?" "To je najboljši del! Samo prideš tja in ti kar dajo diplomo.'' ''Kaj ti sploh ni treba hoditi na predavanja?'' ''Ne. Samo vključiš jo v svoj življenjepis – zmaga!"
Michael Dell
Ustanovitelj in izvršni direktor podjetja Dell Inc., ki svet oskrbuje z računalniki – gre za največjega proizvajalca osebnih računalnikov na svet – in drugo tehnologijo, je obiskoval teksaško univerzo v Austinu, kjer je na noge postavil podjetje PCs Limited. Kmalu ni imel več potrpljenja za študij in se je raje posvetil zgolj vodenju svojega podjetja, ki ga je preimenoval v Dell Inc.
Ralph Lauren
Modni velikan, ki je modni imperijj zgradil na kravatah, je na Baruch College na Manhattnu študiral dve leti, preden je pustil študij in se pridružil vojski. Že v srednji šoli je že prodajal ročno narejene kravate, kasneje pa se pridružil podjetju A. Rivetz & Co., ki je izdelovalo kravate. Tam je tri leta nabiral izkušnje in s širokimi kravatami kljuboval trendu ozkih kravat, potem pa ga je leta 1967 kot oblikovalca kravat najelo podjetje Beau Brummell Ties. Začel je oblikovati in prodajati lastne moške kravate z nekoliko širšim rezom, ki so bile, kot rečeno, pravo nasprotje ozkim temnim kravatam, ki so bile običajne v tistem času. S tem je začel dobivati obrise njegov modni imperij, ime Ralph Lauren pa je skozi desetletja postalo sinonim za klasiko in izbran okus.
Steve Jobs
Inovator, podjetnik, marketinški guru in vizionar Steve Jobs, tudi soustanoviteja Appla, je po pol leta pustil študij na fakulteti Reed College v Oregonu in v svoji garaži začel projekt Apple Computers. Študentske klopi je domnevno zapustil zato, ker je bil študij preveliko finančno breme za njegovo družino. A to niso bila stran vržena leta, saj se je v govoru leta 2005 predmetu kaligrafije zahvalil za navdih za tipografijo, ki jo je uporabil pri prvem računalniku Mac. Mimogrede. Brez diplome je tudi soustanovitelj Appla Steve Wozniak, ki je v Berkleyju kratek čas obiskoval University of California, kjer je prek skupnega prijatelja spoznal pet let mlajšega Jobsa. Preden sta združila moči, je delal za Hewlett-Packard.
Richard Branson
Britanski milijarder je šolske klopi, kjer se je med drugim soočal s hudo disleksijo, zapustil že pri šestnajstih letih in kasneje soustanovil Virgin Group, ki združuje več sto podjetij iz najrazličnejših panog. Pot do vrha mu sicer ni bila posejana z rožicami, saj je bil med drugim aretiran zaradi davčne utaje, bil hude boje s konkurenco, ki je želela uničiti njegovo ime, izgubil prek 300 milijonov evrov, a jih uspel ponovno zaslužiti v razmeroma kratkem času.
Evan Williams
Tudi soustanovitelj Twitterja nikoli ni diplomiral, kar pa ga ni ovirali na proti do uspeha. Fant iz Nebraske je študij opustil po treh semestrih, postal svobodnjak (freelancer) in za Hewlett-Packard in Intel delal kot programer, preden je leta 2004 pristal pri Googlu, ki ga je kasneje zapustil in leta 2006 ustanovil Twitter. Google je leta 2003 kupil njegovo podjetje Blogger. Velja za očeta izraza bloger.
Kim Kardashian
Najbolj slavna iz klana Kardashian je zaslovela z domačim posnetkom in resničnostnim šovom V koraku z družino Kardashian ter pomagala ustvariti milijardni družinski imperij Kardashian-Jenner. Študiju se je posvetila leta 2019, ko je začela študirati pravo, nedavno pa je opravila t. i. "baby bar" izpit – zaključni izpit prvega letnika prava in prvi od dveh izpitov, ki jih je treba opraviti, da v Kalifornija postaneš odvetnik. Od drugih članov članov družine imata več od srednje šole narejeno le Kourtney in Rob Kardashin.
Jay-Z in Sean John Combs
Ameriški raper Jay-Z, ki se je v času svoje kariere prelevil v podjetnika, je postal sploh prvi milijarder med raperji in to kljub temu, da ni končal niti srednje šole. Danes se lahko pohvali z lastno založbo in linijo oblači. Tudi Sean Combs, ki ga bolje poznamo pod imenom P. Diddy (tudi Puff Daddy) ni dokončal študija, potem ko je pustil univerzo Howard, ki mu je leta 2014 podelila častni doktorat, a je na krilih slave in glasbe postal izjemno uspešen podjetnik.
Julian Assange
Sloviti žvižgač, politični aktivist, računalniški heker, programer in soustanovitelj WikiLeaksa je študiral fiziko in matematiko na melbournski univerzi, na univerzi v Canberri pa tudi filozofijo in nevroznanost. Študij matematike je pustil iz moralnih zadržkov, ker se ni strinjal z računalniško prakso pri avstralski vojski. Njegova mati je prezirala formalno izobrazbo, zato ga je poučevala doma. Dejala je, da bi lahko formalna izobrazba v njem vzbudila nezdravo spoštovanje do oblasti.
Francois Pinault
Francoski modni mogotec in lastnik modnega giganta Keringa je odraščal v revni družini in šolo pustil, da je lahko očetu pomagal na žagi, pa tudi so zato, ker so ga zaradi revščine sovrstniki redno zbadali.
Simon Cowell
Slavni glasben producent je še eden tistih, ki se je znašel brez izobrazbe, potem ko je pri šestnajstih zapustil šolske klopi in se zaposlil v poštnem podjetju. Danes ga poznamo predvsem kot lovca na talente v resničnostnih šovih (American Idol, The X Factor), a prepoznaven TV-obraz je postal šele potem, ko mu je uspelo v glasbeni industriji.
Falirani študenti milijonarji so tudi ustanovitelj Uberja Travis Kalanich, Jan Koum, ki je zaslužen za aplikacijo WhatsApp, pa ustanovitelj podjetja Oracle Larry Ellison, režiserja Peter Jackson (Gospodar prstanov) in James Cameron (Titanik) in igralka Catherine Zeta-Jones, ki je šolske klopi za igralsko kariero zamenjala pri petnajstih. Nekaterim je uspelo celo brez srednje šole, večina takih pa je šolo pustila, ker se jim je ponudila enkratna priložnost. Enim je uspelo, drugim ne. Med prve sodi igralec Robert De Niro, ki je na filmskem platnu navduševal že pri sedemnajstih in se je posla učil v zasebni igralski šoli.
KOMENTARJI (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV