Trenutno največja ladja za križarjenje na svetu je Symphony Of the Seas (letnik 2018), ki tehta neverjetnih 228 tisoč ton, v dolžino meri 362 metrov, v višino pa se vzpenja 73,5 metra. Največje križarke ponujajo kar največ udobja, zato imajo vse kar si lahko zamislite. Pravzaprav še mnogo več!
9 nenavadnih stvari na krovu ladij za križarjenje:
Večina ladij ima mrtvašnico
Čeprav se sprva to zdi bizarno dejstvo, pa ima smisel. Umiramo vsak dan, na ladjah pa dopustuje veliko starejših, zato morajo biti ladjarji pripravljeni na najhujše. Vsako leto na križarkah umre okoli 200 ljudi, ladje pa imajo v povprečju 6–10 hladilnih komor. Med obvezno opremo tako sodijo tudi vreče za trupla.
Zapor
Ste vedeli, da ima večina velikih potniških ladij zapore? Običajno imajo tovrstne prostore – gre zgolj za prazne sobe – v spodnji palubi, storiti pa morate nekaj res hudega, da vas zaprejo. Običajno gostom izrečejo hišni pripor ali pa jih pristojni organi aretirajo ob prihodu v pristanišče.
Ladijska kuhinja je velika kot ''nogometno igrišče''
Na vsaki ladji je ne le na tisoče gostov, pač pa tudi osebja. Ponekod morajo dnevno pripraviti tudi 30.000 obrokov, kar pomeni 100 ton hrane za en teden križarjenja. Na največji ladji za križarjenje se v tednu dni porabi pol tone riža, 5,5 tone moke, 31 ton zelenjave, 8 ton piščanca in 16 ton nafte.
Bolnišnica
Vsaka ladja, ki ima več kot 50 potnikov, mora imeti bolnišnico in vsaj enega zdravnika na krovu. Primarno je namenjena oskrbi lažjih poškodb in zdravljenju slabosti, v primeru hujših poškodb pa na ladjo pošljejo helikopter, saj imajo (tudi) za take primere heliport.
Vsa hrana in pijača je brezplačna, le alkohol ne
Za nekaj deset evrov na dan si lahko omislite all-inclusive paket alkoholnih pijač. Kajti, medtem ko je hrana zastonj, prevozniki večino denarja na ladji dobijo prav zaradi alkoholnih pijač. Na številnih ladjah velikankah organizirajo srečanja anonimnih alkoholikov.
Izgubimo občutek, da smo na ladji
Ladje za križarjenje so tako velike, da jim z razlogom pravimo plavajoča mesta. Imajo vse – zabaviščne parke, gledališča, drsališča, nakupovalna središča, kino in plesne dvorane, restavracije, bazene, telovadnice, spa centre, plezalne stene, casinoje, teniška igrišča, knjižnice, simulatorje deskanja na vodi, ledene točilne bare, vetrovnike, bionične bare, kjer strežejo roboti, nekatere ponujajo tudi spust po jeklenici (zipline) in zmenke na slepo. Če niste na palubi, boste hitro pozabili, da ste na krovu ladje.
Prestižne dražbe
Na številnih ladjah organizirajo povsem resne dražbe, na katerih se znajdejo številni vredni predmeti in umetnine znanih slikarjev, kot so Picasso, Rembrandt in Dali.
Dvigalo nas opominja, kateri dan v tednu je
Marsikdo na ladji izgubi občutek za čas in pozabi, kateri dan v tednu je. Da se to ne bi zgodilo, imajo številna ladijska dvigala tablice, na katerih je izpisan aktualen dan.
Starejši ljudje si ladjo za križarjenje izberejo za dom v tretjem življenjskem obdobju
Ena takšnih je Lee Wachtstetter, ki letno za križarjenja odšteje 145.000 evrov, kar se lahko primerja s ceno prestižnega doma za ostarele. A na ladji je boljša postrežba in bolj pester program, zato se mnogi premožni starejši raje kot v dom preselijo na ladjo.
KOMENTARJI (1)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV