Moskisvet.com
Med

Zdravje

To se zgodi z vašim telesom, če vsak dan zaužijete dve žlički medu

M.S.
22. 02. 2024 05.00
0

Med je ne samo dober, ampak tudi zelo zdrav. Mrzle mesece v letu si težko predstavljamo brez medu, ki mu pripisujemo številne zdravilne učinke in ne mine sezona prehladov, ko ga ne bi imeli v kuhinji.

Moškisvet.com e-novice

Si že prijavljen na vse naše e-novice?

O zdravilnih učinkih medu so se zavedali že v daljni preteklosti, še danes pa ostaja eno od živil, ki jih je priporočljivo v zmernih količinah redno uvrščati na naš jedilnik. Čisti med ima protimikrobno delovanje, a ne, ko ga uporabljamo kot živilo, ko je zgolj še sladilo, pač pa le, če z njim oskrbimo lokalno področje in ga na primer namažemo na dlesni ali rane. Mnogi menijo, da je bolj zdrav od sladkorja, kar pa ni res. Namizni sladkor je saharoza, medtem ko je med mešanica glukoze in fruktoze. Dejstvo pa je, da živila naredi okusnejša, pa naj bo to piščanec, riba, kruh ali sladice. Pomembno je, da z njim ne pretiravate.

Med vsebuje kompleksno mešanico sladkorjev. Uvrščamo ga med naravne sladke snovi. Tvorijo ga sladkor, proteini, voda, vlakna ter vitamini (predvsem iz skupine B) in minerali, kot so železo, natrij, kalij, cink in fosfor.
Med je eno najbolj vsestranskih živil, ki koristi starejšim, otrokom, bolnikom, nosečnicam in tudi športnikom.
Med je eno najbolj vsestranskih živil, ki koristi starejšim, otrokom, bolnikom, nosečnicam in tudi športnikom. FOTO: Shutterstock
O HPV z dr. med., spec. krg. Urško Kogovšek: ''Stigmatizacija analnih spolnih odnosov je neumnost, ki izvira iz nevednosti''
Preberi še
O HPV z dr. med., spec. krg. Urško Kogovšek: ''Stigmatizacija analnih spolnih odnosov je neumnost, ki izvira iz nevednosti''

Med pomaga, če vas sili h kašlju, saj vpliva blagodejno na sluznico, zadnja raziskava, objavljena v Nutrition Reviews, pa je pokazala, da izboljša tudi stabilnost krvnega sladkorja in nivo holesterola ter še drugače pozitivno vpliva na kardiometabolično zdravje, čeprav to ne velja za vse vrste medu.

Med ima tudi protimikrobno delovanje.
Med ima tudi protimikrobno delovanje. FOTO: Shutterstock

Izkazalo se je, da ima pozitivne učinke na telo surov oz. neprocesiran med ter med iz ene vrste rastline, ne pa tudi procesiran med. ''Rezultati so presenetljivi, saj med v 80 odstotkih sestavlja sladkor,'' pojasni Tauseef Khan iz univerze v Torontu, ki je opravila raziskavo. V isti sapi dodaja, da ima med kompleksno zgradbo iz redkih sladkorjev, beljakovin, naravnih kislin in drugih bioaktivnih sestavin, ki imajo po vsej verjetnosti zdravilen učinek. ''Med je bogat z antioksidanti, kar je dobro za kardimetabolično zdravje,'' pa dodaja dietetičarka Catherine Gervacio, ki pojasni, da ima med pozitivne učinke, ker vsebuje flavonoide in fenolne komponente. "Flavonoidi so protivnetni antioksidanti, ki lahko preprečijo krvni strdek, fenolne spojine pa zmanjšajo tveganje za bolezni srca, saj ščitijo celice pred oksidativnim stresom.''

Zakaj so kineziološki trakovi koristni in kako delujejo?
Preberi še
Zakaj so kineziološki trakovi koristni in kako delujejo?

In koliko medu je potrebnega, da ima ta pozitivne učinke na naše zdravje? ''Čajna žlica ali dve surovega medu na dan je dovolj,'' pojasni Gervacio, ki še dodaja, da med sodi med zdravilno hrano.

To so znaki, da spijete preveč vode
Preberi še
To so znaki, da spijete preveč vode

KOMENTARJI (0)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
ISSN 2630-1679 © 2024, Moskisvet.com, Vse pravice pridržane Verzija: 393