Moskisvet.com
Bigoreksija

Zdravje

Kaj je bigoreksija?

M.S.
22. 03. 2024 04.44
0

Če veste, kaj je anoreksija, potem v neki meri že veste, kaj je bigoreksija. Bigoreksija je moška anoreksija, ki pa je vendarle strukturno drugačna oblika anoreksije, saj se je na površju pogosto ne opazi oz. zazna. Gre namreč za obratno/reverzno anoreksijo, motnjo, ki je značilna predvsem za moške.

Moškisvet.com e-novice

Si že prijavljen na vse naše e-novice?

Bigoreksija oz. mišična disformacija – tudi obratna anoreksija, megareksija in Adonisov kompleks; po mladeniču iz grške mitologije, v katerega je bila zaljubljena Afrodita – je obsesivna duševna motnja, ki je često povezana z motnjo hranjenja. Gre za pojem, ki se je uveljavil v devetdesetih letih prejšnjega stoletja in si je od tedaj izboril kotiček v obravnavi psihopatologije.

Bigoreksija se pogosto ne kaže navzven.
Bigoreksija se pogosto ne kaže navzven. FOTO: Shutterstock
To je ključno za mladega nogometaša, da ostane na visokem nivoju
Preberi še
To je ključno za mladega nogometaša, da ostane na visokem nivoju

Moški (ali ženska) z bigoreksijo je obseden z mišičastim telesom in je pripravljen podrediti vse izklesanim mišicam in ohranjanju mišične mase.Prepričan je, da je njegovo telo preveč suho/vitko oz. premalo mišičasto, čeprav je večinoma normalno. Gre torej za nerealno prepričanje, ki vodi v novodobno motnjo hranjenja. Gre za preokupacijo z razvitostjo mišic, pri kateri se posameznik ekscesno posveča fizični vadbi, veliko časa prebije ne le v fitnes centrih (po nekaterih raziskavah kar desetina moških, ki dnevno obiskujejo fitnes centre, kaže znake bigoresije), ampak tudi pred ogledalom. Trenira brez pravega počitka in sledi (pre)strogemu prehranskemu režimu, kar vodi v motnje hranjenja, žrtvovanje zdravja (jemanje prehranskih dodatkov, anabolnih steroidov, treniranje tudi v primeru poškodbe ipd.) ter zanemarjanje drugih aspektov življenja (manj je družaben in učinkovit, saj vse ostalo postavlja na stranski tir). Žal je tako, da takšni moški kljub odrekanjem in odločnosti s svojim telesom niso nikoli popolnoma zadovoljni, kar lahko vodi v razdražljivost, depresijo oz. podobne duševne težave, ob tem pa tvegajo težave s krvnim tlakom, srčno kap, težave s kilo in druge težave s sklepi in mišicami.

Na bigoreksijo niso imune niti ženske.
Na bigoreksijo niso imune niti ženske. FOTO: Shutterstock
Kako do čvrste zadnjice?
Preberi še
Kako do čvrste zadnjice?

Do tega pojava pride zaradi družbenih norm, saj je današnja podoba moškosti, ki se skozi čas sicer spreminja, pogosto definirana z mišičastim oz. dobro grajenim telesom – ženske so nenazadnje predstavnice nežnejšega spola, moški pa močnejšega – in temu idealu podležejo številni predvsem mladi moški v obdobju adolescence oz. zgodnjega odraslega obdobja, ki v tem iščejo prepotrebno samozavest. Ali razvije to motnjo, je tako v veliki meri pogojeno s tem, kako posameznik vidi sebe oz. kakšna je njegova samopodoba. Pogosto prizadene tudi moške, ki se ukvarjajo s športi, kjer je telesna konstitucija pomemben tekmovalni faktor.

Toliko mišic boste pridobili vsak mesec, če boste delali vaje za moč
Preberi še
Toliko mišic boste pridobili vsak mesec, če boste delali vaje za moč

Čeprav je bigoreksija pogosto povezana z motnjami hranjenja (anoreksija nervoza), pa jo je težje prepoznati, saj je posamezniki navzven pogosto ne kažejo oz. vzbujajo občutek zdrave osebe. Zdravljenje bigoreksije, iz katere se pogosto rodita depresija in anksiozne motnje, je usmerjeno predvsem v preoblikovanje nerealnih predstav o svojem telesu, povečanju samozavesti in samozaupanja oz. izboljšanje samopodobe.

Kako pravilno izvajati počepe?
Preberi še
Kako pravilno izvajati počepe?

KOMENTARJI (0)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
ISSN 2630-1679 © 2024, Moskisvet.com, Vse pravice pridržane Verzija: 382