Goldwing Slovenija - 9

Vsi motoristi so barabe, mar ne?

A.M.
06. junij 2013, 09:12
43
Velikost pisave:

Saj poznamo zgodbo – skupina motoristov prihrumi v majhno idilično mestece. Otroci bežijo s cest, mame zapirajo naoknice in zaklepajo vrata, moški pa se skrijejo v najtemnejši gostilniški kot …

Takšna je tipična ’holivudska’ podoba motorističnih združenj. Kopica neobritih tetoviranih moških, odetih v usnjena oblačila, ki komaj čakajo, da kdo izzove pretep. Njihov edini prijatelj je njihov motocikel. Za tem prepričanjem stoji ves ’civiliziran’ svet, podobo cestnih ’zlikovcev’ pa podpirajo mediji, ki časopisne strani polnijo s poročili o incidentih na moto zborih.

Lep dokaz, da vsi motoristi niso zlobni in da se marsikatero društvo bori za dobro na svetu, je dogodek ’Goldwing + 21 dan’, ki se bo v organizacije motoristične Zveze Goldwing Moto klubov Slovenije, odvijal 8. junija v Predosljah pri Kranju. O fantih in dekletih z velikimi motorji in še večjimi srci, smo se pogovarjali s predsednikom Goldwing Moto kluba Osrednja Slovenija, Markom Lovšinom.

Goldwing Slovenija
(Foto: Facebook)


MS: Kaj je zveza Goldwing moto klubov Slovenija? Koliko članov združuje?

Marko Lovšin: Zveza Goldwing Moto klubov Slovenije je krovna Goldwing organizacija v Sloveniji, ki združenje pet slovenskih GoldWing klubov. To so Goldwing klubi po celi Sloveniji od Štajerske do Primorske, Gorenjske, Posavja in Osrednje Slovenije. Zveza je bila ustanovljena pred dobrim letom in vključenih je že sedemdeset članov.

MS: Kakšen dobrodelni dogodek organizirate, od kje ideja in zakaj ste sklenili pomagati ravno Društvu Downov sindrom Slovenija?

ML: Dolgo smo razmišljali, kako predstaviti motociklizem na drugačen način. Moji sosedi so imeli v družini otroka z Downovim sindromom in v pogovoru z njimi se je porodila ideja, da naredimo prireditev za ljudi s to boleznijo. Povezali smo se s prof. Šelihovo, ki je vodja tega društva in videti je bilo, da bi bil tak dogodek dobrodošel za njihove člane.

MS: Je to prvi tovrstni dogodek, ki ga organizirate ali je to redna praksa?

ML: Kot sem omenil, smo kot Zveza registrirani šele eno leto. V preteklem letu nam je veliko časa vzela izdaja prvega Goldwing časopisa v Sloveniji - SLOWING. Po uspešni izdaji prve številke smo se posvetili temu projektu, ki smo ga poimenovali Goldwing + 21 dan. Ta je letos prvič, upamo pa, da bo postal vsakoleten.

MS: Na filmskih platnih motoristične klube po navadi povezujejo s tetoviranimi ’barabami’ v usnjenih oblačilih, ki se jih vsi bojijo. Vi organizirate dobrodelne prireditve, kako pa bi na splošno opisali kulturo motorističnih klubov v Sloveniji? Med seboj sodelujete ali obstaja določena mera rivalstva?

ML: Prav to slabo ime, ki je povezano z motociklizmom je razlog, da smo v Zvezi želeli narediti nekaj, kar bi motociklizem prikazalo tudi v drugačni luči. Kultura klubov je predvsem odvisna od obnašanja posameznikov. Vsekakor je potrebno gojiti motoristično kulturo in spoštovanje do drugih klubov. Rivalstvo je vedno pristno, ne sme pa vplivati na dobro ime blagovne znamke, ki jo Goldwing klubi predstavljajo.

Goldwing Slovenija - 4
(Foto: Facebook)

MS: Se povezujete tudi s klubi v tujini?

ML: Redno obiskujemo mednarodna srečanja v okviru evropskega Goldwing združenja in tam spoznavamo lastnike Goldwing motorjev iz vse Evrope. Zelo dobre odnose imamo z Avstrijskimi, Italijanskimi, Grškimi in Bolgarskimi GoldWing društvi, s katerimi se tudi večkrat srečamo. Dobre odnose imamo tudi z številnimi klubi v tujini, ki niso izključno Goldwing klubi.

MS: Honda Gold Wing je vsekakor zanimiv motocikle. V nekaterih pogledih že bolj spominja na avtomobil, kot na motocikel. Kdaj ste se za ta motocikel navdušili vi in zakaj? Lahko filozofijo ljubiteljev Gold Wingov strnete v stavek ali dva?

ML: Goldwing je predvsem potovalni motor, ki daje motoristu in sopotniku maksimalni komfort. Večina lastnikov teh motorjev je že praznovala Abrahama. Teh ljudi ne zanima dirkanje po cestah, ampak jim je vožnja užitek. Tudi sopotnice zadaj niso najmlajše. Ta motor jim daje vso udobje, tako da jih tudi daljše vožnje ne utrudijo. Mnogi od nas smo bili motoristi že v mladosti. Goldwing predstavlja našo motoristično in osebnostno dozorelost.

MS: Kaj pomeni biti član vašega kluba? Kakšne so obveznosti? Kako pogosto se srečujete in kako pogosto se podate na kakšno cestno ’križarjenje’?

ML: Člani Goldwing Zveze Slovenije imajo z člansko izkaznico številne ugodnosti, ki so objavljene na naši spletni strani www.goldwing-slo.si. Edina obveznost do kluba v katerega se včlanite je letna članarina. Klubi imajo različen režim druženja. Nekateri klubi se srečajo vsako prvo sredo v mesecu, da poklepetajo o motorjih, planih in da se predstavijo novi člani. Imamo kar nekaj rednih dogodkov, kot je na primer 1.majski izlet, ko je Gorenjski klub peljal skupino motorjev po državah bivše Jugoslavije, Primorski klub pa drugo skupino na Kreto. Pred tem se je skupina podala na potepanje po Tunisu in še nekaj takih izletov planiramo letos.

MS: Tovrsten hobi verjetno ni ravno poceni?

ML: To res ni poceni hobi. Že sam motor je v gornjem cenovnem razredu med motorji. Na vsakem motorju je tudi veliko dodatne opreme. Nekateri si omislijo zadaj še prikolico, ki tudi ni poceni. Glede na to, da je motor 1800 ccm, je drago tudi letno zavarovanje, da ne govorimo porabljenem bencinu, ki na daljših potovanjih predstavlja kar konkreten znesek.

Goldwing Slovenija - 3
(Foto: Facebook)


MS: Kaj svetujete motoristom, ki se navdušujejo nad tovrstnimi motocikli in bi se radi včlanili v vaše društvo? Je posedovanje Goldwing motocikla pogoj za članstvo v klubu?

ML: Članstvo v naših klubih in Zvezi je res pogojeno z lastništvom Goldwing motorja. Vsi, ki imajo ta motor so vabljeni, da se nam pridružijo v enem od klubov pod okriljem Zveze GoldWing Moto klubov Slovenije. Veseli bomo, če se bodo vozili z nami in nam pomagali izpeljati še kakšen projekt kot bo ta v soboto.

MS: Koliko motociklističnih kilometrov ’naberete’ na letni ravni in katera je bila vaša najbolj oddaljena destinacija? Mogoče kakšna zanimiva anekdota s poti?

ML: Naši člani delajo veliko kilometrov letno, nekateri tudi do 40000. Prevozili smo že celo Evropo, vse od Nordkappa do Maroka, od zahodne obale Evrope pa do Črnega morja. Vožnja z Goldwingom je lahko tudi bolj divja. Ko smo se enkrat vračali iz Nemčije nismo bili preveč varčni z gorivom, saj hitrost ni padla pod 200 km/h. Pri taki hitrosti ne vidiš nič okrog sebe saj je potrebna maksimalna koncentracija na vozila pred tabo. Po prihodu domov smo še spili kavico za konec dneva, pri tem pa sem svoje prijatelje vprašal, če oni vedo kaj je bilo »tisto rumeno«, ki je nekajkrat švignilo mimo nas. To so bila polja cvetoče oljne repice so mi pojasnili. No toliko o hitri vožnji.

MS: Bliža se čas letnih dopustov – se boste tudi na oddih podali na dveh kolesih? Kako vam uspe v tri kovčke spraviti vse, kar potrebujete?

ML: Kot že nekaj zadnjih let, se tudi letos odpravljamo na dopust z motorjem. V tri kovčke se da spraviti veliko, samo pravilno je treba zlagati. Nekateri so se temu izognili tako, da za seboj vlečejo še prikolico. V njo pa lahko spravimo celotno opremo za taborjenje pa še ostane prostora, ki ga naše sopotnice brez težav zapolnijo.

MS: Mogoče kakšen nasvet motoristom za letošnjo sezono?

ML: Letošnja sezona se zaradi slabega vremena začenja zelo pozno. To pomeni, da se nanjo nismo mogli dobro pripraviti pa tudi drugi udeleženci v prometu še niso navajeni na nas, saj smo se zelo malo vozili. Zato svetujem, da se vseh voženj lotimo skrajno previdno in z odsevnimi brezrokavniki in dodatnimi svetili opozarjamo nase. Upam, da boste mediji čim manj poročali o nesrečah motoristov v tem letu.

Goldwing Slovenija - 1
(Foto: Facebook)


Svoje mnenje pa lahko izrazite tudi na naši Facebook strani!

Pošlji prijatelju Natisni

Oceni:

  • Ocena članka: 5,0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
5,0
glasov 6
Komentarjev: 43
 
G8J 03.09.2013 18:28:23
Dokler velikega motorja ne probaš in se vanj ne zaljubiš ne piši tu neumnosti To je način življenja dragi moji Vi pa samo sanjate in sanjate, ne naredite pa nič
RED_line 25.08.2013 17:11:54
ne razumem zakaj imajo "motorji" radijo. če ti je vožnja postala dolgčas, privij gas pa ne bo več!
Amethist 17.08.2013 17:16:34
... so motoristi... in so knedli na motorjih, ki bi se radi dokazali tako, da se zaletijo v prvo drevo. -.- pravila veljajo tud za vas (cez polno crto se ne prehiteva, pa v naselju je 50 ali manj za vozit veste?). in ne samo voznike avtov in ostalih prevoznih sredstev krivit za vase nesrece. Drgac pa so mi motorji zakon, zal mi je, da pri 18ih nisem nadaljevala tecaja za A kategorijo....
*Watermelon* 02.09.2013 14:56:46
Ti pa resno vidiš samo tistega enega med stotimi ki tkole dela? Niso vsi motoristi barabe!!
mototurist 15.08.2013 10:21:32
men je pa največja žalost vozit se po avtocesti z motorjem.kaj žalost, muka svetovna.tako da res ne razumem lastnikov teh "kravetin". to je isto kot da bi se namesto z avtom vozil z avtobusom. sem se peljal enkrat z nekim bmw lt. za posrat. za moje pojme je najboljši cestak od jurja, pa ta visoko belanco da te ne štihne v hrbtu ob daljših furah. močan in okreten, predvsem pa lahek.pa z tem ne mislim da je zadevo treba tišat, se da tud u izi fajn pelat. sicer pa vsakemu svoje.
 
Hroscek12 19.07.2013 16:28:38
Zivi in pusti ziveti. Te strpnosti v slo primanjkuje na vseh podrocjih. Motoristi smo ljudje, ki nam motor pomeni hobi, uzivamo v voznji, izletih, potovanjih itd. pravemu motoristu ni potrebno tega dokazovati in tudi okolica ga normalno spostuje, ker se ne izpostavljai, ne razgraja in ne dela oslarij po cestah. Zlaganje motorjev v vrste pred kafici in nalivanje s pirom na srecanjih je primitivno in to velja za vse, goldwingarje, bmwejevce, plasticarje in coperiste.
 
3cela13o 19.07.2013 11:59:36
To niso motoristi, to so v glavnem samo lastniki motorjev in pozerji!!!
Tomozuki 02.07.2013 10:46:36
Pol si dajmo pa še Blackbirdarji svoj klub naredit :)
Sandi Sterkuš 12.07.2013 10:46:11
Ja, poglej -saj ni problem. Zberite se, povprašaj Pungečarja kako in kaj.... Mogoče pa celo že obstaja kakšno združenje voznikov Blackbirdov in bi lahko bili njihova podružnica v Sloveniji... Resno.
 
bmoto 01.07.2013 12:42:01
vsa čast tistim ,ki imajo ta motor in ga tudi uporabljajo,a kaj ko je 90% takšnih ,ki se z motorjem samo kurčijo in malo manjka ,da nanj ne obesijo cene -tako pač za gledalce.in kot je napisal bigLebowski "motorist" je način življenja in ne samo par tisoč evrov za motor
BMWmunja 25.06.2013 22:53:13
Tudi moj novi sosed, ki je v Nemčiji tlačanil, sedaj pa se penzioniran preselil nazaj domov, misli, da so vsi motoristi barabe. Kaj si misli je njegova stvar. Nerodno je le to, da bi tukaj sedaj rad gazda kazal, davke pa je celo življenje plačeval v Nemčiji. Eeeee, ne gre to tako. Ga bom hipoma ohladil, ko bo imel naslednji "napad". Kandidatov za komandante imamo tukaj čez glavo....
 
Ninacbf 24.06.2013 21:10:26
čeprav imam svojo dvovaljno rižoto, se enega kroga z goldo ne bi branila ;)
Več komentarjev

Kofein

Arhiv
Matej Drnovšek - 1

Matej se je s kolesom pognal po bob stezi in posnel tole!

Adrenalin, napor, vonj po naravi, neizmeren užitek in še več - vse to doživlja kolesar med spustom po strmih pobočjih, gozdnih poteh. Pogovarjali smo se s kolesarjem Matejem Drnovškom, ki se je nedavno spustil s kolesom po nekdanji bob stezi v Sarajevu, dogajanje pa posnel s športno kamero. Poglejte si adrenalinski posnetek in preberite, kaj vse nam je zaupal.

Anketa

Arhiv

Kaj vam je pri ženski najbolj pomembno?

strast